Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novela zákona podpoří ty, kteří chtějí skutečně pracovat

Česká Lípa - Lidé, kteří nechtějí pracovat a jenom využívají systém dávek, to budou mít od Nového roku těžší.

26.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michal Bílek

Novela zákona, který začne platit, podporuje ty, kdo si aktivně hledají práci.
O změnách, které přináší nový zákon, jsme hovořili s ředitelkou Úřadu práce v České Lípě Zdeňkou Cibulkovou.

Můžete shrnout změny, které se dotknou největšího počtu nezaměstnaných?
Novela zákona o zaměstnanosti skutečně přináší řadu změn. Jejich cílem je naplnění záměru, aby se vyplácelo pracovat, nikoli být nezaměstnaný. Pro zvýšení možnosti uplatnění uchazečů o zaměstnání na trhu práce bude využívaný individuální akční plán, který vypracuje úřad práce s každým uchazečem, evidovaným déle než pět měsíců. Tito uchazeči budou mít nově povinnost spolupracovat s úřadem práce při vypracování individuálního akčního plánu, ale zejména povinnost plnit podmínky, které bude obsahovat. Nesplnění této povinnosti bude důvodem pro sankční vyřazení z evidence úřadu práce na šest měsíců.

Úprava se týká i čerstvých absolventů škol. Můžete ji přiblížit?
Změna nastává také ve vnímání mladých lidí po ukončení studia střední, vyšší nebo vysoké školy. Tato skupina je z pohledu uplatnění na trhu práce nově posuzována jako umístitelná a nadále bude zvýšená péče při zprostředkování zaměstnání věnována kromě dalších skupin pouze mladým lidem do dvaceti let . Současně nebude započítávána doba studia jako náhradní doba pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Mladí lidé po ukončení studia, pokud v jeho průběhu nepracovali, nebudou mít tedy nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Budou přísnější pravidla pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti?
Podpora v nezaměstnanosti nebude od ledna 2009 také přiznána těm, se kterými v období posledních šest měsíců před zařazením do evidence úřadu práce, zaměstnavatel ukončil pracovní poměr z důvodu porušení povinnosti zvlášť hrubým způsobem, ale také těm, kteří opakovaně v posledních šesti měsících před zařazením do evidence úřadu práce bez vážného důvodu sami ukončili vhodné zaměstnání, které jim úřad práce dříve zprostředkoval.

Jak se mění výše podpory a délka jejího vyplácení?
Zákon skutečně mění výši podpory v nezaměstnanosti a délka poskytování podpory se zkracuje. Lidé do padesáti let budou brát podporu pět měsíců, lidé od 50 do 55 let po dobu 8 měsíců a lidé nad 55 let věku celkem 11 měsíců. Výše podpory v nezaměstnanosti se zvyšuje po dobu prvních dvou měsíců na 65% oproti stávajícím 50%, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu bude činit 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku. Tyto změny by měly vést k rychlejšímu řešení situace ztráty zaměstnání a měly by motivovat nezaměstnané k hledání práce a k aktivnímu chování a prosazování svých schopností a dovedností na trhu práce.

V současnosti je problém s nezaměstnaností zdravotně postižených. Pamatuje na ně zákon?
Novela zákona o zaměstnanosti od ledna roku 2009 přináší také vyšší podporu zaměstnavatelů, zaměstnávající osoby se zdravotním postižením. Naopak upravuje některé podmínky poskytování těchto příspěvků v zájmu zabránění zneužívání příspěvků, ke kterému docházelo.

Budou vyšší postihy firem, které mají zaměstnance načerno?
V novele zákona o zaměstnanosti dojde také k výraznému zvýšení pokuty za umožnění výkonu nelegální práce, a to za 2 mil. Kč na 5 mil. Kč. Výkon nelegální práce bude nadále důvodem pro vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání.

Dojde také k redukci počtu úředníků?
Snížení počtu zaměstnanců úřadů práce je systémovým opatřením resortu Ministerstva práce a sociálních věcí. Ke postupnému snížení počtu pracovníků dochází tedy i na Úřadu práce v České Lípě, a to již v průběhu letošního roku a v průběhu roku 2009. Například jedním z kroků při snížení počtu pracovních pozic bude převedení Lékařské posudkové služby pod Českou správu sociálního zabezpečení k 30.6.2009. Snížení počtu pracovníků se neprojeví na činnostech a službách, které Úřad práce v České Lípě poskytuje. Dochází k úpravě činností, které naopak mohou přinést určité zefektivnění postupů ve vyřizování agendy, s cílem zlepšení služeb, které jsou poskytovány veřejnosti.

Jak to zvládnou? Budete rušit kvůli nedostatku lidí i některé poradenské a další služby užitečné pro veřejnost ?
Rozhodně nebudou rušeny poradenské nebo jiné služby, které veřejnost očekává a které napomáhají řešit často velmi obtížnou situaci nezaměstnaných. Nebudou nijak omezeny ani činnosti směrem k zaměstnavatelům nebo školám a vzdělávacím institucím, které jsou zásadními partnery úřadu práce při ovlivňování regionálního trhu práce. Cestou naopak k rozšíření nabídky služeb bude širší využití externích poradenských aktivit, k čemuž dává prostor také využívání prostředků Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Autor: Eva Vlastníková

26.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Skalice - Rovensko 3:1 (2:0).

Skalice potvrdila první místo

Sněmovna. Ilustrační foto.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Doksy - Tým Michaela Šimka poskočil v tabulce na solidní čtvrtou příčku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení