Žáci si podle ředitelky Ivety Myškové učebnu ve stínu stromů na zahradě školy nemohou vynachválit. Pozitivně prý přijali učení na čerstvém vzduchu i jejich rodiče.

„Třídy se v nové učebně střídají," popisuje režim ředitelka malotřídky. Vzhledem k tomu, že dřevem vonící učebna je v provozu teprve od pondělí, nelze prý zatím vypozorovat, zda v ní jde dětem učení lépe. Jisté ale je, že malotřídka svým přístupem k žákům oslovila nejen rodiče dětí z Oken. Školu s mateřinkou navštěvují i děti z okolních obcí a měst.

A od září bude každé ráno na malém parkovišti před školou zřejmě ještě rušnější. V mateřince se totiž otvírá lesní třída pro děti ve věku od tří do šesti let. Bude to první státem podporovaná lesní třída v regionu. „Už teď máme plný stav," říká ředitelka.

Děti, které budou lesní třídu navštěvovat, stráví v přírodě velkou část dne. Zázemí sice budou mít v místnosti na obecním úřadě, kde se budou také každé ráno scházet, tam se však uchýlí jen v případě extrémní nepřízně počasí.

Za venkovní učebnu, dřevěný zastřešený altán obec z rozpočtu zaplatila asi 150 tisíc korun, stavbu odsouhlasili začátkem roku zastupitelé. Zhotovitel vyšel z výběrového řízení. „Škola je naše příspěvková organizace, tak ji podporujeme," říká starosta Oken Stanislav Havlín.

„Zkoušela jsem po několik let různé dotační tituly, ale uspěla jsem až u obce," dodává ředitelka ZŠ a MŠ v Oknech Iveta Myšková.

 Škola v Oknech má novinku. S pomocí obce vybudovala venkovní učebnu. Žáci si ji pochvalují.