„Sportovní podniky, tedy kromě zmiňovaného Setkání mistrů například i jarní závody historických vozidel Sosnová Classic nebo Rally Bohemia a Podzimní Sosnění, navštívilo letos přes 20 tisíc diváků,“ pochvaloval si ředitel autodromu Pavel Dušánek. Podle něj byl končící rok náročný a hektický kvůli rekonstrukci dráhy polygonu. „Na začátku roku jsme na okruhu zahájili rekonstrukci, která směřuje k vytvoření moderního centra bezpečné jízdy. Prozatím vzniklo cvičiště pro motocykly a centrum pro autoškoly,“ upřesnil Dušánek s tím, že v budoucnosti proběhne výstavba nové hlavní budovy a tribuny pro diváky.

Závodní okruh zůstane zachován tak, jak je koncipován. Autodrom i do budoucna počítá s jeho využitím pro závody nebo speciální akce. „V posledních letech se Driving Camp Sosnová stále více zaměřuje na kurzy bezpečné jízdy. Také proto do společnosti Autodrom Sosnová kapitálově vstoupila pojišťovna Kooperativa a iniciovala potřebné úpravy areálu,“ potvrdil mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Setkání mistrů 2022. Autodrom Sosnová.
Buggy nebo Lamborghini. Jezdci show slavili v Sosnové končící sezónu

Podobně pestrý program jako letos ladí Driving Camp Sosnová na rok 2023. Lahůdkou bude květnový sraz vzácných veteránů. „Už dnes je jisté, že 13. až 14. května se zde opět uskuteční víkend s historickými vozy Sosnová Classic. V létě, 7. července, na autodromu odstartuje první rychlostní zkouškou Rally Bohemia a na podzim se diváci mohou těšit na tradiční Setkání Mistrů, které u nás představuje pomyslnou tečku za závodní sezonou. Úpravou projdou během roku některé technologie, které by měly zvýšit úroveň kursů bezpečné jízdy,“ přiblížil plány pro rok 2023 ředitel Dušánek.

Do Sosnové se jezdci těší

„Je tu nádherný okruh, ideální pro rally auta,“ řekl mladý jezdec třídy Rally 2WD Dominik Nwelati. Netají se tím, že je do autodromu v Sosnové už léta „zamilovaný“. „Je pro mě srdcovou záležitostí. Na Setkání mistrů jsem sem chodil od mala a bylo mým snem být jednou mezi těmi závodníky. Před třemi roky se mi to splnilo a teď jsem pokaždé rád, když zde mohu startovat,“ sdělil Nwelati na listopadovém Setkání mistrů.

Celkem prošlo za rok 2022 všemi typy vzdělávacích kurzů pro řidiče aut, motorek i speciálních vozidel více jak 3 500 řidičů. Jedním z těchto kurzů je i START DRIVING. Jedná se o kurz bezpečné jízdy určený mladým a začínajícím řidičům do 24 let a také jejich rodičům, kteří zde absolvují zdokonalovací výcvik v reálném silničním provozu včetně nácviku zásad defenzivní jízdy, zvládání rizikových situací na polygonu i dopravně psychologické semináře.

Den s policií a dalšími složkami IZS na autodromu v Sosnové
Pěna, koně, psi i zásah záchranářů. Den s policií na autodromu Sosnová bavil

Kdokoliv z veřejnosti si tady také může objednat – třeba jako vánoční dárek – nejrůznější kurzy: sportovní jízdy, bezpečné jízdy nebo kurz pro ženy-řidičky.

Populární jsou rovněž testovací dny, firemní akce, klubové akce či volné ježdění na okruhu. „V rámci různých testovacích dnů, jako je například ‚Trackday‘ motorek i aut se po autodromu v Sosnové letos prohánělo více jak dva tisíce motoristických nadšenců. A k vidění byly i zajímavé rarity, v Sosnové jezdila například motorka Laurin&Klement typ BZ z roku 1902 nebo unikátní prototypy Škoda 1100 OHC a Škoda 1100 OHC Coupé, které se po náročné restauraci ukázaly poprvé divákům na závodní trati na jaře při akci Sosnová Classic,“ zmínil Dušánek.

Multifunkční motoristický areál v Sosnové vznikl už v roce 1977. Vzhledem ke své koncepci umožňuje široké spektrum závodů, akcí a soutěží všech sportovních vozů, přes formule, motokáry, historické speciály až po motocykly. Předností areálu je jeho kompaktnost a přehlednost. Délka trati je 1, 6 km, šířka až 12 m. Maximální rychlost je 200 km/hod.