Do digitalizace kina vložilo město Nový Bor 2 miliony 300 tisíc a Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie ji podpořil dotací ve výši 700 tisíc korun.

Jednou z podmínek pro dodávku a instalaci technologie pro digitální promítání filmových produkcí podle normy DCI byla modernizace hlediště. Nové sedačky a zvuk Dolby Digital byly v městském kině instalované před třemi lety. Jedinou nabídku na digitalizaci kina podala firma AV Media a. s., instalovanou technologii předala v prosinci a poté probíhal zkušební a ověřovací provoz.

„Pro diváky jsme na 13. ledna připravili rodinný snímek z žánru fantasy letopisy Narnie: Plavba Jitřního Poutníka. Film je uváděný v českém znění,“ prozradil Radovan Novotný, ředitel společnosti Kultura Nový Bor s. r. o., a zmínil ještě film Avatar – diváci se na něj mohou těšit v závěru tohoto měsíce.

Majitelem budovy, v níž kino sídlí, je město, provozovatelem kina společnost Kultura Nový Bor s.. r. o., jejímž stoprocentním vlastníkem je město.
Digitalizace městského kina má ve městě dodnes řadu příznivců i odpůrců.

„Proto trvalo bezmála rok, než se podařilo v zastupitelstvu digitalizaci kina prosadit,“ zdůvodňuje Alena Forgáčová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu na Městském úřadu v Novém Boru.

Připouští, že 2 miliony 300 tisíc korun je hodně peněz v době, kdy musí město každou korunu obracet dvakrát. „Vím, že by se za tyto peníze mohl někde zrekonstruovat třeba chodník. Ale na druhou stranu technický pokrok se zastavit nedá a filmy v digitální podobě již převažují. Kdyby kino digitalizované nebylo, už letos by byla nabídka filmů omezená a budoucnost kina ohrožená. Jsem moc ráda, že máme v Novém Boru moderní kino umožňující projekci filmů 3D,“ neskrývá potěšení Alena Forgáčová.

Znovu na Avatar

„Lidé už nemusí jezdit za filmovými novinkami do jiných měst. Mohou je vidět v den jejich české premiéry u nás. Například už ve čtvrtek 20. ledna promítáme premiérově nový film Jana Hřebejka Nevinnost, “ říká ředitel zmodernizovaného městského kina v Novém Boru Radovan Novotný.

Nová digitální technologie dle světového standardu DCI, která byla do kina zabudována, zaručuje divákům vyšší kvalitu obrazu a křišťálově čistý obraz bez škrábanců. Je to jedinečný obrazový a zvukový zážitek. Vybrané filmy v trojrozměrném formátu navíc diváka vtáhnou hlouběji do děje.

„Na konci měsíce máme pro diváky připravený úspěšný film Avatar tentokrát už ve 3D a během února chystáme další 3D projekce např: první český animovaný 3D film Fimfárum namluvený Janem Werichem, amerického Méďu Béďu a hudební komedii Na vlásku. Digitalizace představuje pro kinaře nejen možnost lepší nabídky filmů, ale i nižší náklady na distribuci a velmi vysokou ochranu proti okopírování,“ dodává Novotný.

Přechod z filmového pásu na digitální formát představuje jednu z nejvýraznějších změn od příchodu zvukového nebo barevného filmu.
Investice neznamenala jen modernizaci technologie, ale především jasný signál, aby kino v Novém Boru bylo zachováno.

„V současné době totiž nastala stejná situace jako při přechodu na digitální vysílání televize. Kina, která nezdigitalizují, nebudou mít co hrát a bude je čekat zánik. Filmové kopie se přestávají vzhledem k pořizovací ceně vyrábět a většina distributorů přechází na digitální kopie. V únoru už máme v našem kině většinu filmů distribuovaných digitálně, k novým filmům se vytváří jen minimum filmových kopií,“ připomněl Radovan Novotný.

K lednu 2011 bylo v České republice zdigitalizováno 132 kinosálů. Pro kina znamená způsob digitálního promítání větší různorodost programu, nezávislost na daném počtu kopií; filmy mohou být rozšířeny o verze s různými titulky, včetně verzí pro neslyšící. „Digitální technika umožňuje kinařům snadnější promítání dokumentárních a uměleckých snímků, ale i uvádění lahůdek jako přenosy premiér, besed s tvůrci filmu, koncertů či operních představení,“ vysvětluje Aleš Danielis z unie filmových distributorů.

Kinaři vidí výhodu především v distribuci filmů, které doposud byly posílány jako filmové kopie poštou nebo českou dráhou. Teď se film jednoduše nahraje na server a distributor zašle e-mailem klíč k jeho otevření. Při repríze je film už v kině nahraný a ušetří se tak náklady na distribuci filmů.
„Novoborské kino je zapojeno do evropské sítě kin Europa cinemas, která podporuje nejen promítání evropských filmů, ale nově i digitální projekce v DCI standardu. „Je to jedna z šancí, jak můžeme získat v příštím roce prostředky na promítání digitálních filmů,“ uzavírá Novotný.

Helena Plicková, Ilona Rejholcová