Sklářská výroba běžela na plné obrátky a věhlas novoborského skla se rozšířil do celého světa. Na radnici začali uvažovat o biografu.

Zastupitelé odsouhlasili návrh na společné kino se sousedními Arnultovicemi. Po několika bouřlivých jednáních však Arnultovičtí tuto možnost odmítli. Novoborští zastupitelé zadali tedy výstavbu vlastního kina architektovi Rudolfu Bicanovi z Drážďan, rodákovi z nedaleké Stráže pod Ralskem. A takto se před devadesáti lety začala psát historie novoborského kina.

Oslavy jednoho z prvních, dodnes fungujících kulturních stánků na Českolipsku proběhly v sobotu 8. října. Stejně jako při otevření kina před devadesáti lety nechybělo v programu vystoupení promenádní kapely a baletního souboru, a popřát přijely i významné osobnosti českého filmu.

„Jsem samozřejmě v devadesáti oprýskaná jako ten váš biograf zvenčí, ale ta fasáda se dá vždycky udělat, tohle už lepší nebude," podotkla během svého proslovu k návštěvníkům oslav významná herečka a disidentka Vlasta Chramostová, která stejně jako novoborské kino slaví v letošním roce devadesáté narozeniny.

Návštěvníci v sále ji odměnili potleskem vestoje a od pořadatelů obdržela Novoborského Zlatého lva. Herečka společně s režisérem Jaroslavem Brabcem uvedla snímek P. F. 77, který popisuje pro mnohé umělce nelichotivé období, kdy byli vládním aparátem nuceni veřejně odsoudit Chartu 77 před zraky celého národa.

Vlasta Chramostová v té době naopak stála u zrodu zmíněné listiny kritizující nedostatek svobody v tehdejším režimu.

Instalatér

Diváci mohli během oslav zhlédnout i nejnovější film režiséra Tomáše Vorla Instalatér z Tuchlovic a z následné debaty s tvůrci mnozí odcházeli s namoženou bránicí. Krom režiséra se jí totiž zúčastnil i představitel hlavní role Jakub Kohák.

Novoborské kino zkrátka žije, často se tu konají premiéry s delegací a promítají se zde i filmy pro náročnější diváky. „Přestože tu děláme kulturu s malými penězi, je tu obrovsky populární a hojně navštěvovaná. Děkuji jak panu Pištorovi, který se na jejím chodu podílel dříve, tak paní Rejholcové a panu Novotnému, kteří to vzali pevně do rukou v dnešní době," říká novoborský starosta Jaromír Dvořák.

„Tehdy ukázali, že mají smysl pro nová umění."

Jednou z gratulantek byla v sobotu v Novém Boru také herečka Vlasta Chramostová.

close Oslavy devadesáti let novoborského kina přinesly pestrý program inspirovaný minulostí i účast hvězd stříbrného plátna. info Zdroj: Markéta Růžičková zoom_in I když na to rozhodně nevypadáte, slavíte i vy, stejně jako novoborské kino v letošním roce, devadesátku. Co na to říkáte?

U mě už není co slavit, ale naopak je v pořádku, že se slaví výročí biografu. Novoborští předkové tehdy ukázali, že mají smysl pro nová umění.

Film P. F. 77 z roku 2003 pojednává o době, se kterou jste pevně spjata, jak se vám s odstupem let líbí?

Myslím si, že je to mimo divadelní scénu to nejlepší, co pro mne kdy kdo napsal. Má to výborný scénář, Brabec to vynikajícím způsobem zrežíroval, a i malé role tam hrají velcí herci, kteří dobu zažili, a proto byli velice přesvědčiví.

Vy jste Chartu 77 podepsala. Věděla jste, že to znamená naprostý konec veřejného vystupování. Bylo to těžké rozhodnutí?

My jsme se s režimem už předtím neměli rádi. Bylo to logické vyústění toho všeho. Dalo by se říci, že všechno je vyjádřené v Chartě a Antichartě.

Nedávno jsme si připomněli nedožité kulaté výročí vašeho blízkého přítele Václava Havla. Jak na něj vzpomínáte?

Znali jsme se asi čtyřicet let, za normalizace jsme si byli velice blízcí. Teď jsem otevírala jeho náměstí u Národního divadla. Pak jsem si říkala, jak patřičné je to místo. Je v centru Prahy, kde sbírali Pražané před sto třiceti lety krejcárek ke krejcárku, aby mělo české divadlo důstojný stánek. Havel zase udělal to, že proslavil české divadlo po celém světě.

„Já bych mu popřál, aby pěkně vyhořelo"

close Oslavy devadesáti let novoborského kina přinesly pestrý program inspirovaný minulostí i účast hvězd stříbrného plátna. info Zdroj: Markéta Růžičková zoom_in Popřát k 90. výročí novoborského kina přijel herec Jakub Kohák. Zeptali jsme se ho na pár otázek.

Co byste popřál novoborskému kinu?

Já bych mu popřál, aby nějak pěkně vyhořelo, ta pojistka by pak mohla být zajímavá (smích). Né, dělám si legraci, mně jsou tato kina, která se drží a nepodléhají tomu multiplexnímu zásahu, velice sympatická. Snad tedy, ať vám tu vydrží co nejdéle.

Dříve jste se věnoval i režii. Máte za sebou mimo jiné vynikající videoklip kapely Tata bojs a zajímavé reklamy. Na festivalu v Cannes jste byl před lety uveden v prestižní sekci Young Directors. Věnujete se i dnes režii?

Moje tvorba se poněkud rozmělnila, zasáhl jsem do mnoha oborů, do spisovatelství, do herectví, i do účinkování v rozhlase. Času je teď méně. Videoklip jsem nenatočil už deset let.

Chtěl byste?

Ale jó, ale musí k tomu být dobrá hudba.

Co se týká reklamy, byla dříve u zadavatelů větší volnost?

To záleží případ od případu. Teď pro FIO banku mám takovou volnost, jakou jsem neměl nikdy. Jsou ale jiní zadavatelé, kteří preferují jiný přístup. On ani ten upnutý německý není na škodu, alespoň vidíte, že to jde i jinak a není jen jedna správná cesta.