„Svazek obcí Novoborsko našemu oddílu přispívá sumou zhruba 40 tisíc korun, což stačí na benzin a proplacení těžké práce skútrařů. Úsek ve směru z Okrouhlé na Prácheň finančně zajišťuje obec Okrouhlá,“ podotýká předseda oddílu Petr Šmíd a zmiňuje také sponzory, poněvadž i oni mají svůj podíl na kvalitně upravených tratích.

„Naše tratě pokrývají území od Svoru směrem ke Kytlicím, dále pak kolem Polevského vrchu a od Okrouhlé směrem k Práchni. Nástupními místy jsou Kočárová cesta nad Svorem, která je dvoustopá a dlouhá zhruba 3 kilometry. Na tratě je možné nastupovat také v Jedličné, u restaurace v Polevsku, v Okrouhlé v oblasti benzinových pump, u kapličky mezi Polevskem a Práchní, na parkovišti na Práchni a v Prysku,“ vypočítává Petr Šmíd a zmiňuje dostupnost tratí pro motoristy. Mohou využívat parkoviště na Práchni, v Jedličné a u kapličky.

Stopově upravené okruhy jsou dlouhé tři, pět a deset kilometrů a běžkaři je mohou kombinovat podle svých schopností. „V dohledné době bude upravena také cesta z Jedličné kolem borské hájovny, která směřuje na nově otevřenou lávku přes silnice 1/13 a 1/9 a ústí v Arnultovicích u zahrádkářské kolonie,“ prozrazuje Petr Šmíd.

Ačkoliv mu kvalitně upravené stopy působí radost, a přestože počasí běžkařům přeje, pár věcí jej trápí. „Lyžařské stopy nám neuvěřitelně ničí čtyřkolky, terénní auta, koně a pěší se psy. Kapitolou samou o sobě jsou zloději, kteří ukradnou, co jim přijde pod ruku. Ukradli nám i cedule, varující lyžaře, aby nenechávali v automobilech cenné věci.“

Za zmínku stojí, že udržované lyžařské stopy protínající krajinu Novoborska neslouží jen lyžařské veřejnosti pro aktivní relaxaci, ale konají se na nich také závody. Připomeňme Silvestrovský běh, připravovanou Zlatou lyži Lužických hor (15. ledna), slavnou Lužickou třicítku (29. ledna) nebo Polevské štafety, které jsou na programu 12. února.

Helena Plicková