Ani páteční takřka celodenní déšť nepomohl suchu, se kterým se potýká celé Českolipsko. Odbor životního prostředí městského úřadu v Novém Boru vydal na doporučení správce vodních toků Povodí Ohře zákaz odběru povrchových vod. Lidé tak nesmí zalévat zahrady, nebo napouštět bazény vodou z řek a potoků. Zákaz platí od minulého týdne až do jeho odvolání.

Lidé nesmí čerpat vodu z Boberského potoka ve Svoru, ve Cvikově a v Lindavě. Dále z Rousínovského potoka v Rousínově, ve Svoru a ve Cvikově; ze Svitávky v katastrech obcí Lindava, Svitava, Kunratice u Cvikova, Mařeničky, Mařenice, Dolní Světlá a Horní Světlá a pak také z říčky Šporky v Polevsku, Novém Boru a ve Skalici u České Lípy.

Ačkoliv se zákaz týká čtyř toků, problém je mnohem větší. „Problém je u celé řady toků, ale u některých z nich se nenachází zahrádky, zahrádky, obydlená území nebo průmyslové podniky, kde mohou být odběry povrchové vody, takže na těch místech monitorujeme stav, ale nevyzýváme k zákazu odběru,“ podotýká mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.V Nov ém Boru je zákaz vyhlášen již poněkolikáté.

Sucho trápí celé Českolipsko. Lidé by neměli používat ani vodu z Ploučnice, Panenského potoka, Bobřího potoka, z Kamenice, Bílého potoka nebo Ještědského potoka. Další části Libereckého kraje zatím sucho netrápí a Povodí Labe nevydalo žádné doporučení.

Situaci však neřeší ani přívalové deště. „Sucho je plíživá věc. Když je sucho, je potřeba, aby pršelo vydatně několik dní. Fakt, že se po jednodenním dešti někomu zaplaví sklep, neřeší problém hydrologického sucha,“ dodává mluvčí. Hlavním problémem je oslabení ekosystému.

Pomoci má dešťovka

Pomoci by se stavy sucha mohl projekt Státního fondu životního prostředí ČR nazvaný „Děšťovka“, který je zaměřen na projekty využívající odpadní a dešťovou vodu v domácnosti nebo na zahradě. Ministerstvo připravuje druhé kolo dotace, které odstartuje letos 7. září.

„Kdo nemá v době sucha čím zalévat a zároveň chce ušetřit, tak by neměl váhat, protože zájem o dotace očekáváme opět velký. Úspěch prvního kola, kdy byly dotace rozebrány během 28 hodin, mluví sám za sebe a jasně ukazuje, že program zafungoval přesně tak, jak jsme v loňském roce zamýšleli motivuje lidi k udržitelnému hospodaření s vodou,“ shrnuje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Díky dvojnásobné alokaci 240 milionů korun, vyčleněné z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR, bude možné podpořit minimálně 5 tisíc domácností. Zcela nově je polovina peněz určena výhradně pro suchem ohrožené oblasti.

V seznamu prověřených obcí zasažených suchem je například také Mimoň, z Liberecka jsou to Jindřichovice pod Smrkem.