Lyžařské běžecké tratě udržují na území obcí a měst Novoborska již mnoho let.
Každým rokem stoupá četnost využití zimních běžeckých cest, a to i ze strany lyžařů z dalších míst mikroregionu Novoborsko či návštěvníků přespolních. Tyto lyžařské tratě se nacházejí převážně v okolí Polevského vrchu, odkud propojují obce Polevsko, Svor, Kytlice, Okrouhlá, Prysk a po hřebeni okolo bývalého lomu Klučky i Kamenický Šenov, kde končí v blízkosti parkoviště u Panské skály.
„Vzhledem k tomu, že další strojově udržované tratě jsou až na Děčínském Sněžníku, německé straně Lužických hor nebo až v Jizerských horách, je tato lokalita pro lyžařskou turistiku skutečně velmi významná,“ říká předseda Svazku obcí Novoborska Jiří Vosecký. „V současné době jsou veškeré lyžařské tratě udržovány oddílem SKI Polevsko a od předloňské zimy i částečně pomocí skútru obce Okrouhlá. Zimní údržba tras byla doposud financována z prostředků oddílů SKI Polevsko a TJ Orel Okrouhlá, které byly každoročně nuceny na svou činnost pracně získávat finanční prostředky,“ upřesňuje Jiří Vosecký.
Na jednání Svazku obcí Novoborska, které proběhlo 27. listopadu ve Skalici, byla schválena podpora záměru zastřešit financování zimní údržby lyžařských tratí jednotlivými městy a obcemi mikroregionu s tím, že jednotlivé obce a města dle svého uvážení projednají ve svých zastupitelstvech příspěvek na údržbu lyžařských tratí na Novoborsku ve výši přibližně tři koruny padestá na jednoho obyvatele.
„Díky tomuto způsobu financování bude možné zajistit kvalitnější údržbu a další rozšíření tratí tak, aby byly trasy projížděny přímo z jednotlivých obcí a měst,“ sděluje Jan Sviták, člen pracovní skupiny Svazku obcí Novoborska, která se úpravou zimních běžeckých tras zabývá.
„Financování údržby lyžařských tratí by mělo být prvním krokem k podpoření rozvoje tohoto významného turistického a volnočasového cíle,“ dodává. Tím druhým krokem by měla podle něj být příprava společného projektu na stálé vyznačení tratí, tisk propagačních materiálů, vybudování parkovacích ploch, zázemí pro turisty a časem i propojení tras s lyžařskými tratěmi na německé straně Lužických hor.

Další zprávy z regionu najdete zde