Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novoborský červený kříž má svou kroniku

Nový Bor - Více jak deset let vznikala Kronika Novoborské skupiny Červeného kříže, jejíž slavnostní křest proběhl v minulém týdnu v Navrátilově sále v Novém Boru.

18.10.2011
SDÍLEJ:

Autor kroniky Josef Špachman a Alenou Forgáčovou, vedoucí odboru školství, kultury a sportu Městského úřadu v Novém Boru. Foto: Jana Maněnová

Jejím autorem je Josef Špachman (na snímku), který si dal tu neuvěřitelnou práci a sháněl veškeré zápisky, poznámky, fotografie, studoval záznamy, obcházel pamětníky, aby vzniklo co nejpřesnější a nejrozsáhlejší dílo. Čerpal samozřejmě i ze svých vzpomínek, vždyť právě on byl dlouhou dobu jednatel i předseda MS ČČK a i ve svých dvaadevadesáti letech je stále aktivním členem výboru.

Český červený kříž (ČČK) začal na území tehdejší Československé republiky působit v únoru 1919. Shodou okolností se v témže období narodil i autor Kroniky ČČK. Byl to právě on, kdo úspěšně vzkřísil Novoborský ČSČK v roce 1970. První díl kroniky čtenáře seznamuje s činností skupiny v letech 1945 - 1975. Starší možná zavzpomínají a mladší zjistí, jak to tenkrát chodilo.

Kdo ještě dnes ví o „Hlídkách čistoty“ o dětech se zdravotní sestrou, které dohlížely na pořádek ve městě a občané je většinou poslouchali nebo na „dobrovolné hygieniky“, kteří po proškolení navštěvovali veškerá stravovací zařízení a dbali na jejich čistotu a dodržování předpisů? Červený kříž samozřejmě nebyl odstřihnut od dění ve společnosti a tak se zde odráží poválečná doba i události kolem roku 1968.

V neposlední řadě je tato publikace i záznamem místopisu připomíná, kde byla dříve poliklinika či dům dětí, kde se přednášelo a schůzovalo.

V současnosti je úvodní díl Kroniky ČČK uchován v elektronické podobě, ale v dohledné době se dočká vytištění a stane se součástí knižního fondu novoborského Městského úřadu, kde také bude zájemcům k dispozici k nahlédnutí.

18.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení