„Rozhodli jsme se změnit podobu loga a obchodní značky, která poprvé spatřilo světlo světa před půl stoletím při založení našeho sklářského podniku,“ potvrdil generální ředitel Tomáš Januš. Jak zdůraznil, svět se od té doby změnil k nepoznání, proto Crystalex ve spolupráci s odborníky vytvořil nový grafický koncept, jenž staví na dlouhé tradici a zároveň hovoří jazykem, kterému rozumí lidé po celém světě. „Každá linka i záhyb nachází své opodstatnění v naší soustavné sklářské práci, a dohromady tak tvoří štíhlý, elegantní a sebevědomý styl,“ uvedl Januš.

Firma Crystalex CZ festuje své zaměstnance.
FOTO: Borský Crystalex povinné testy zvládá. Firma má i samotesty

Dosavadní podoba loga Crystalex, tvořená ozdobným písmem společně s oválnou modrozlatou obchodní značkou „Bohemia Crystal“, už podle vedení sklářského kolosu nesplňuje nároky současného globálního obchodu včetně moderních trendů jako je rozvíjející se segment e-commerce a přesun komunikace na sociální sítě. Proto firma přichází s novým logem.

Podle obchodního ředitele Radka Šulty, změnou vizuálního stylu cílí Crystalex CZ nejen na posílení tržní pozice v tuzemsku, ale zároveň získání nových zákazníků po celém světě. „Změny se nebojíme, proměna je to svěží a elegantní,“ podotkl Šulta. Jak přiblížil, ještě před konečným výběrem nové značky měli na stole několik variant. „Ale pořád to byl jenom text, ve finální podobě každého upoutá symbol znázorňující křišťálovou korunku,“ řekl Šulta. Je si jistý, že jde o moderní ztvárnění jednoho z prvků, který se nachází v současné grafické podobě ochranné známky „Bohemia Crystal“. A k tomu bylo zvoleno autorské „A“, navržené přímo pro Crystalex a podobně jako symbol nad textem evokující ostré hrany křišťálu.

Crystalex v Novém Boru.
Novoborský Crystalex jede naplno. Firma shání desítky lidí

Sklářský podnik zaměstnává na 650 lidí. Patří k největším tuzemským exportérům, sklo vyváží do 80 zemí světa. Na výrobních linkách a v zušlecťovacích provozech v Novém Boru vyrobí za rok 55 milionů kusů nápojového skla a skla pro domácnosti. Firma uvádí tržby přesahující 1 miliardu Kč.

Dnešní Crystalex CZ byl původně označován jako národní podnik Užitkové sklo, Borské sklo dostal jméno Crystalex až od roku 1974. Patřil k nejznámějším a nejprogresivnějším podnikům socialistického Československa. Vyráběl užitkové, dekorativní a umělecké sklo. První automatickou linku na výrobu skleniček zde instalovali v roce 1972 a zároveň přešli z plynu na elektrické tavení. Legendárním se stala série kalíšků se jménem Claudia, které podnik vyrobil více než 200 miliónů kusů. Kolos před revolucí dával v Čechách a na Moravě práci 4100 lidem. Výhradním exportérem byl Skloexport Liberec, v 90. letech přejmenovaný na Bohemia Crystalex Trading. Nynější vlastník Crystalexu CZ získal i chráněné vzory skla a značku Crystalex.