„Letošní ročník jsme zaměřili na zhotovení masek technikou Cartapesta, která vychází ze staroitalské tradice v Benátkách a Modeně. Masky jsou inspirovány komedií dell´arte,“ sdělil Hoineff.

Na semináři, který pořádá Kultura Nový Bor, s.r.o, se sešli zástupci základní umělecké školy, Domu dětí a mládeže, základní praktické školy a základních škol Novoborska, kteří si přímo na sobě vyzkoušeli techniku Cartapesta.

„Nejdříve se na obličej nanese vazelína, aby se mohl bez komplikací přiložit sádrový obvaz. Tím se vytvoří otisk obličeje, který se následně dál zpracovává štukem a v poslední fází jsou masky barevně dekorovány,“ vysvětluje Ricardo Hoineff, který pořádal mimo jiné brazilský i pražský karneval a je autorem televizních řady znělek. Studoval na umělecké škole v Riu de Janeiru a na DAMU v Praze.

Účastníci semináře pak své nabyté zkušenosti předávají svým žákům. V minulých ročnících si mohli vyzkoušet například výrobu masek typu Parangolé, které jsou inspirovány prvním oblekem otroků v Brazílii, nebo velké kašírované masky.

Autor: Ilona Rejholcová