Kromě zcela nové intermediální a novorozenecké JIP vznikla v osmém patře nemocnice speciální místnost pro fototerapii, izolační box a také moderní sesterna s průhledem na novorozence. Oddělení má nově laktační poradnu nebo moderní zázemí pro pacientky i personál. Přestavba, která zahrnovala i obnovu rozvodů elektřiny nebo instalaci klimatizace, přišla na pět milionů korun. „Původní prostory už vzhledem ke svému stáří opravdu nevyhovovaly ani po stránce stavební, ani z pohledu současných moderních trendů v péči o novorozence, nezbytného zázemí pro matky ani z pohledu zázemí zdravotníků,“ doplnil ředitel nemocnice Pavel Marek.

Českolipská nemocnice patří mezi asi desítku českých center intermediální péče, která se starají o děti narozené od 32. týdne těhotenství. Novorozenecká JIP ale slouží i dětem s infekcemi, dechovými potížemi nebo ty po porodu císařským řezem. Nedonošených a nezralých miminek, která potřebují speciální péči, se podle primáře Guta rodí zhruba deset procent. „Svůj podíl na tom má stále se zvyšující průměrný věk rodiček,“ podotýká.

Rekonstrukce jednotky intenzivní péče navázala na otevření nových novorozeneckých pokojů, které slouží pacientkám od letošního června. Původní prostory JIP prázdné nezůstanou, už nyní tam řemeslníci pracují na opravách, po kterých tu najde zázemí lůžková část gynekologie, která se přestěhuje ze šestého patra. Pokračovat by následně měla i kompletní rekonstrukce porodnické části.

RODÍ ZDE I MATKY Z DĚČÍNSKA

Novorozenecké oddělení, které spadá pod pediatrii, i porodnice patří mezi vlajkovou loď českolipské nemocnice. V současné době slouží nejen pro spádovou oblast Českolipska, ale po loňském uzavření porodnice v Rumburku i pro rodičky z části Děčínska. Počet porodů tu loni překonal hranici jednoho tisíce, letos se jich očekává kolem 1200. „Proto jsme oslovili našeho zřizovatele, jímž je Liberecký kraj, ale také okolní města, obce i soukromé subjekty s prosbou o finanční přispění na rekonstrukci obou oddělení,“ uvedl Pavel Marek.

Kromě kraje přispěla města Česká Lípa, Doksy, Zákupy, Žandov a Cvikov, ale i menší obce. Podíleli se také sami zaměstnanci, kteří v letošním roce navštívili nemocniční benefiční ples. „Celková výše darů a dotací doposud činí přibližně 2,5 milionu korun,“ dodal Marek.