Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novozámecký rybník je pořád na dně. Napustí se až v listopadu

Zahrádky - Unikátní mokřad v Zahrádkách zůstává bez vody. Škeblím už to nevadí, vyhynuly.

19.9.2012
SDÍLEJ:

Takto vypadal Novozámecký rybník letos v srpnu.Foto: Deník/Vít Černý

Travou zarostlé dno rozlehlého rybníka svítí do okolí. Tam, kde byly oči lidí procházejících nebo projíždějících kolem navyklé vídat vodu, je vyprahlé dno. Novozámecký rybník u Zahrádek na Českolipsku zůstává dál vypuštěný.

A tento stav se nezmění ještě několik týdnů. Přestože oprava hráze, kvůli níž se musel Novozámecký rybník vypustit, už skončila, napouštění proběhne později, než se předpokládalo.

Důvodů je víc

„Je to společné rozhodnutí Správy CHKO, Agentury ochrany přírody i nájemce rybníka. K napuštění dojde řádově až v listopadu," uvedl pro Deník Ladislav Pořízek, vedoucí Správy CHKO Kokořínsko.

Faktorů, které rozhodly o tom, že se rybník, jehož okolí je hnízdištěm mnoha druhů vzácných ptáků, bude napouštět později, je podle Pořízka mnoho. „Jedním z nich je to, že nyní byly nižší průtoky vody a při napuštění by nateklo relativně málo vody. Rybník má také stavidlo, které se velmi těžko manipuluje. A nyní také probíhá posouzení stability hráze, po které přechází silnice I/9," uvedl některé z důvodů Ladislav Pořízek.

Ptákům se dno líbí

Pozdní napouštění nebude mít podle šéfa Správy CHKO žádný vliv na přírodu. „Ptáci, kteří tu hnízdili, jsou už na odletu do zimovišť. Naopak se ukázalo, že dno rybníka je pro ně z hlediska potravy velmi zajímavé. Například jeřábi popelaví vodili po dně své mladé," popsal Pořízek.

Novozámecký rybník se kvůli opravě hráze vypustil už vloni na podzim. Z technických důvodů se ale v opravě nemohlo pokračovat a paradoxně ani nebylo možné rybník znovu napustit.

Na jaře kolem tohoto stavu panoval mediální rozruch, když se zjistilo, že na dně rybníka bez vody uhynulo až pět tisíc vzácných škeblí rybničných. Na ně totiž Agentura ochrany přírody a krajiny zapomněla a nikdo je nepřemístil do míst, kde by mohly přežít.

„Škeble, které tu byly, už vyhynuly," potvrdil smutný aktuální stav vedoucí Správy CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek. Fakt, že se tedy znovunapuštění rybníka odkládá až na listopad, už škeblím vadit nemůže. „To, zda se Novozámecký rybník napustí v září, říjnu nebo listopadu, už z hlediska ochrany přírody nehraje žádnou roli," dodal Pořízek.

Novozámecký rybník je unikátní lokalita evropského významu. Je národní přírodní rezervací, stanovištěm soustavy Natura 2000 i významným mokřadem chráněným takzvanou Ramsarskou úmluvou.

Michael Polák

Autor: Redakce

19.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti pomáhají svým rodičům volit.
61

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Archeologické muzeum sídlí v budově bývalé městské šatlavy v historickém centru České Lípy.

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Cizinec boural pod vlivem drog a v kradeném autě

Cvikov – Až osmileté vězení hrozí jednatřicetiletému muži z Polska, který pod vlivem drog a s ukradeným autem boural u Kunratic u Cvikova.

OBRAZEM: Rybáři vylovili Horecký rybník ve Stráži

Stráž pod Ralskem - Především kapry, ale i sumce vylovili rybáři během tradičního výlovu z Horeckého rybníka ve Stráži pod Ralskem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení