„Zdravý životní styl a prevence jsou účinným a zároveň poměrně snadným způsobem, jak předejít vzniku mnoha onemocnění. Přesto mnoho lidí prevenci stále podceňuje. Zároveň chceme představit celou řadu místních organizací a spolků, jejichž rad a pomoci mohou lidé využívat,“ vysvětluje důvody pořádání akce vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví na novoborském městském úřadě Jana Kučerová. Ta doplnila, že Zdravé Novoborsko v sobě spojuje předloňskou akci Běh po sociálních službách a populární Den zdraví.

Během dne si tak na různých stanovištích budou moci lidé nechat změřit vybrané ukazatele zdravotního stavu, jako je například stisk ruky, množství tuku a svalstva nebo klidová srdeční frekvence.

S odborníky se budou moci poradit, jak si osvojit zdravý životní styl, jak správně provádět samovyšetření prsou nebo varlat, nacvičit správnou techniku čištění zubů či procvičit paměť. Ale také mohou vyrazit na procházku s turistickými holemi či si vyzkoušet masážní podložku na nohy, která pomáhá například u vybočených palců.

„V průběhu celé akce se budou prezentovat také zástupci poskytovatelů sociálních služeb na Novoborsku. Doprovodný program nabídne hudební a taneční vystoupení žáků ZŠ náměstí Míru a ZUŠ Nový Bor, děti se zabaví u aktivit DDM Smetanka,“ řekl místostarosta Nového Boru Tomáš Mašek.

Na akci město spolupracuje kromě organizací jako je například Liga proti rakovině či Katedra tělesné výchovy a sportu FP TU v Liberci, také s místními školami a sdruženími od seniorů přes Svaz postižených civilizačními chorobami, Rosku i Červený kříž.

Mohlo by vás zajímat: V Mimoni radí, jak na domácí péči o blízké. Zvládnete to i bez drahých pomůcek

Sociální služby v Mimoni ukazují jak pečovat o blízké. Pomůže i obyčejné prostěradlo. | Video: Ladislava Sdrzallek