Dražba se v Novém Boru konala v 22. ledna odpoledne. V nabídce byla čtyři vozidla - Opel Zafira, Škoda Fabia, Seat Toledo a Škoda Felicia, všechna s propadlou technickou kontrolou.

Auta byla dlouhodobě odstavená v ulicích města a úředníci je v uplynulých měsících nechali odtáhnout. „Jde o technicky nezpůsobilá vozidla, která jsou vhodná na náhradní díly. Jejich vyvolávací ceny se tak pohybují v řádu sto korun,“ uvedl starosta města Jaromír Dvořák.

Do dražby, která probíhala v městském areálu v Nádražní ulici, se zaregistrovalo osm zájemců. Největší zájem byl o Škodu Fabia, která se prodala za 5 tisíc korun. Nové majitele našly během necelé půl hodiny všechny vozy. Dohromady se čtyři vraky prodaly za 10 600 korun. Dražbu pro město zajišťovala společnost FinYes. 

Auto se propadlo do Hradčanského rybníka v Ralsku. Hasiči museli rozřezat led motorovou pilou.
Auto se propadlo do Hradčanského rybníku. Hasiči museli rozřezat led motorovkou

S odstraňováním autovraků, která zabírají místa na komunikacích včetně parkovišť, začala novoborská radnice předloni po změně novely o pozemních komunikacích. Ta v roce 2020 přinesla jednodušší definici vraku. Tím už není jen zrezivělé auto bez značek, které je od pohledu nepojízdné. Za autovrak je rovněž považovaný také vůz s minimálně šest měsíců propadlou technickou kontrolou.

Město eviduje ročně zhruba desítku dlouhodobě odstavených aut. Většinu se daří po komunikaci s vlastníky vyřešit. Pokud však na výzvy nereagují, vraky skončí na odstavném parkovišti.

„V odstraňování autovraků z veřejného prostranství jak přímo v Novém Boru, tak i v jeho částech budeme i nadále pokračovat,“ dodal Jaromír Dvořák.