Pietní akt u příležitosti světového Dne válečných veteránů proběhne od 8.30 hodin u památníku obětí 1. světové války, následně městská delegace položí květiny také u památníku obětí 2. světové války a u pomníků válečných obětí v Janově a v Arnultovicích.

„Vzpomínku věnujeme žijícím i padlým vojákům, veteránům všech válek světa. Lidem, kteří válku nezpůsobili, ale přesto se jí museli účastnit. Zároveň si připomeneme sto let od ukončení první světové války,“ řekl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

V České Lípě proběhne pietní setkání u příležitosti Dne válečných veteránů v neděli v 11 hodin na náměstí Osvobození. Akce se koná ve spolupráci s Vlastivědným spolkem Českolipska, Československou obcí legionářskou a Klubem vojenské historie.

Zvolené datum a čas k uctění všech veteránů má svoji historickou symboliku, která letos rovněž slaví stoleté výročí, neboť právě před sto lety bylo 11. 11. roku 1918 ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem a tím byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války.

Postupem času se oslavy konce konfliktu, který si vyžádal miliony obětí a mnoho dalších doživotně poznamenal, přeměnily v připomínku válečných veteránů. Kromě historie má tento den připomínat i současné veterány a také ty, kteří nasazují život za uchování míru a naší svobody.

Symbolem Dne válečných veteránů se stal květ vlčího máku, který odkazuje na k bojům na flanderských polích u města Yprés, kde tehdy právě tyto květiny kvetly a kde se poprvé použil bojový plyn. V České republice se připomíná od roku 2001.