Medaile pro hokejové šampiony, trofeje pro české medailisty z olympiády a nyní také skleněné srdce pro všechny naše reprezentanty pod pěti kruhy. Novoborské sklo je letos ve sportovním světě hodně vidět. Skleněný talisman ve tvaru listu lípy z dílny Lasvitu byl vytvořen ve třech barevných variantách a dostanou jej všichni čeští sportovci, kteří nastoupí na nadcházejících olympijských hrách v Paříži.

„Každý amulet je ručně vyrobený umělecký kousek, který v sobě nese ducha odhodlání, síly a národní hrdosti. Amulety nejenže poskytují ochranu a podporu, ale také slouží jako spojení mezi sportovci a jejich domovem, připomínající jim, že jejich země stojí za nimi a povzbuzuje je na každém kroku jejich cesty,“ říká mluvčí Lasvitu Anna Minaříková.

Nástupovou kolekci představil Český olympijský výbor v pondělí 1. července. Český tým se na slavnostním zahájení her v Paříži 26. července představí v národních barvách, avšak netradičně pojatých.

Česká hrdost zastoupená národními barvami, jež jsou posunuté do temně modré, tlumené červené a krémově bílé, je první linií inspirace mladého designéra Jana Černého.

close Součástí české olympijské kolekce bude letos i jeden speciální doplněk, který vytvořila novoborská společnosti Lasvit společně s autorem oblečení pro reprezentanty, designérem Janem Černým. info Zdroj: olympijskytym.cz/Jakub Zeman zoom_in Mezi detaily na oblečení pak najdete vlajku či nápisy CZE. Ty se objevují také v podobě „razítek“ na plášti ušitém z japonského nylonu, který spojuje Česko s Francií, kde designér působil. Nejvýraznější část kolekce propojuje český baloňák s trenčkotem, ve Francii tak oblíbeným.

Plášť zdobí také inkoustově modrý Rorschachův vzor odkazující na dílo grafika a malíře Vladimíra Boudníka, který se narodil v roce 1924, kdy naposled proběhly olympijské hry v Paříži. Barevné gradienty polo trika a kalhot zase vycházejí z barev historických českých dresů.

Na šátku, ponožkách, teniskách a viditelných etiketách je nečekaný hráškově zelený akcent, který záměrně rozbíjí klasičtější červeno-modro-bílou siluetu.

Podívejte se: Mladí umělci v akci. Českolipsko hostilo sklářské sympozium dětí

Díla z dětského sympozia jsou nyní k vidění v Severočeském muzeu v Liberci. | Video: Crystal Valley