Na Lesním hřbitově v Novém Boru jsou v těchto dnech v rozpuku rododendrony všech barev od bílé až po světle fialkovou. Svou atmosférou lákají každý rok návštěvníky k procházkám. „Jsou pěkné. My máme v Rumburku v areálu bývalého dětského domova velikánský rododendron, takový jako tyto tři vedle sebe,“ ukázala Květoslava Hrušková z Rumburku na vykvetlé stromy a dodala: „Je to nádherné. Je tu krásná příroda.“

Novoborský hřbitov je svou atmosférou unikátní. Právě proto, že místo především v jarních a letních měsících slouží často k procházkám,  rozhodlo se město vybudovat v areálu nové zázemí. Na přelomu dubna a května proběhla demolice původního neobydleného domku pro správce a staré kůlny. Na jejich místě byly již v minulém týdnu vybetonované základy pro nový objekt.

V nejbližší době tak začne samotná stavba nového sociálního zařízení pro veřejnost a zázemí pro správce. Vše bude umístěné v jedné budově. Ta bude ve stejném designu jako blízká přístavba historické smuteční síně z roku 2017.

V srdci přírody poblíž Ralska vznikne nový hotelový komplex, který slibuje spojení luxusu s klidem a souzněním s přírodou.
V bývalém vojenském prostoru Ralsko vznikne luxusní hotelový komplex za miliardu

„Přízemní novostavba s plochou střechou bude mít hladkou omítku v šedém odstínu, přes níž bude atypická fasáda z modřínového dřeva. Její část při vstupu na bezbariérové toalety bude osazena siluetami dámy a muže ve skutečné velikosti, které vyrobí kovář,“ popsal vedoucí odboru rozvoje města Jan Toms.

U vstupu na toalety bude platební terminál, který umožní platit hotově i kartou. Součástí bude úklidová místnost a oddělené prostory pro správce hřbitova.

Náklady na demolici a následnou výstavbu činí 5,7 milionu korun. Zakázku vysoutěžila kytlická firma Versana, s.r.o. dokonce o 600 tisíc korun levněji oproti předpokládané hodnotě v projektové dokumentaci. Práce by měly být hotové do konce letošního října.

Hřbitov byl založen v letech 1907 – 1909 a jako místo svého posledního odpočinku ho našli také členové starých sklářských rodů nebo několik popravených účastníků Rumburské vzpoury v roce 1918. Nepochybně je rovněž zajímavou lokalitou z hlediska dendrologického a krajinářského. V roce 1994 byl prohlášen jako registrovaný významný krajinný prvek. Autorem hřbitova byl Rudolf Schlegel.