Průvod maškar vyrazil hodinu a půl po poledni od novoborského kina. Ulicemi města se vydali i chůdaři a kejklíři, Novoborské mažoretky a další účastníci. Na náměstí na ně čekaly stánky, které nabídly koktejly i řadu brazilských a masopustních specialit. Nechyběl recesistický závod na lyžích, v němž se poprvé soutěžilo masopustní pohár starosty města Nový Bor. Na pódiu hrál pražský dixielandový Joker´s band, vystoupila brazilská BR-CZ Roda de Samba s tanečníky z Vibrasil Samba Show či tanečním klubem Boráček.

Česko-brazilské dny v Novém Boru se datují od roku 2007 a u jejich zrodu stála tehdejší významná osobnost novoborské kultury Radovan Novotný s brazilským scénografem Ricardem Hoineffem. Oslavy jsou připomínkou rodin z regionu, které v průběhu 18. až 20. století odcházely do Brazílie s vidinou lepšího života.

Zdroj: Deník/Petra Hámová

Do nového života si přinesly evropské tradice, mezi nimi právě i masopust. Ten je předchůdcem dnešního světoznámého brazilského karnevalu. „Před osmnácti lety jsme tak v Novém Boru spojili dva svátky, které jsou významem stejné, odlišují se jen rozdílným podnebím a mírou temperamentu. Ale stále v nich jde o oslavu života, radost vyjádřenou hudbou a tancem a samozřejmě typickými masopustními dobrotami,“ říká jednatelka městské společnosti Kultura Nový Bor Ilona Rejholcová.