„Snad díky tomu, že jsme prezentovali nové obory všemi možnými prostředky, mohu dnes říci, že při té bídě v počtu středoškoláků obecně jsem s počtem uchazečů do nových oborů spokojena,“ řekla ředitelka Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru Ilona Jindrová.

„Budeme otevírat jednu třídu dvou uměleckých oborů, jež bude slučovat obory design interiéru a výtvarné zpracování skla.“ Společně se budou učit všeobecně vzdělávacím předmětům a na odborné předměty se třída rozdělí.

„Největší zájem, tak jak jsme očekávali, je o obor předškolní a mimoškolní pedagogika. Jedná se o vyloženě dívčí obor, který až dosud na Českolipsku chyběl a uchazečky za ním musely dojíždět do Liberce či do Litoměřic, “ řekla ředitelka školy. I když je to obor vyloženě dívčí, nakonec jej budou studovat i dva kluci.

Před odletem stihnou zkoušky

Nabízí se otázka, jak to bude se sklářskými obory nyní, v době, kdy sklářské firmy znovu začínají poptávat především brusiče a foukače skla.

„Jsme moc rádi, že se podařilo výuku sklářských oborů i přes nepříznivé podmínky v době krize udržet a že pokračujeme ve vzdělávání sklářského dorostu ve všech stupních, které naše škola poskytuje. V nadcházejícím školním roce budeme otevírat jednu třídu řemeslných sklářských oborů na učilišti, tedy malířky, foukače, brusiče i formaře,“ prozradila Ilona Jindrová s tím, že do prvního ročníku Vyšší odborné školy oboru tvorba uměleckého skla bude kromě českých absolventů uměleckých středních škol nastupovat také skupina tureckých studentů, která výstavou v Navrátilově síni 20. června ukončí svou půlroční stáž v rámci programu Leonardo.

„Talentové zkoušky se konají letos 22. června, takže je společně s českými uchazeči stihnou ještě do odletu na prázdniny do Istanbulu,“ doplnila ředitelka školy.

První gymnazisty novoborské střední školy čeká v následujícím školním roce maturita. I tady mají připravenu novinku. „Protože obě novoborské základní školy, z nichž k nám přicházejí naši gymnazisté především, vyučují v jazykových třídách francouzštinu, rozhodli jsme se ji letos zařadit do nabídky volitelných předmětů vedle povinné angličtiny a němčiny,“ dodala Ilona Jindrová.

Tomáš Mařas