Novoborské městské pokladně se ulevilo. Město nemusí vracet dvoumilionovou dotaci, kterou získalo od Státního fondu životního prostředí na technologii v městské teplárně, díky níž je teplárna schopná spalovat biomasu.

Biomasu spaluje novoborská teplárna už více než pět let a produkuje z ní přibližně dvacet procent ze své celkové produkce tepla. Každý rok tím ušetří přibližně dva miliony korun.

Proč mělo město dotaci vracet vysvětluje jednatel společnosti Teplo Milan Přívratský. „Při získání dotace byl v podmínkách zakomponovaný naprosto nesmyslný požadavek, který říkal, že spalováním biomasy musí teplárna snížit vypouštění pevných emisí,“ říká Milan Přívratský.

„To je samozřejmě naprostý nesmysl. Při spalování plynu žádné pevné emise nevznikají a tudíž se nemohly snížit. Pálením biomasy se tak logicky musí vypouštění pevných emisí naopak zvýšit,“ dodává.
S vracením dotace z téhož důvodu nesouhlasil od samého počátku ani současný starosta Nového Boru Jindřich Mareš.

„Skutečně se mi ulevilo, když jsem obdržel dopis, ve kterém jsem si přečetl, že předešlé výzvy k vrácení dotací máme chápat jako bezpředmětné. Přestože jsme se sankcí nesouhlasili a měli jsme k tomu opravdu dobrý důvod, museli jsme s tím počítat,“ sdělil starosta. Počítat s vrácením podle jeho slov znamená, že celé ty roky muselo město tyto peníze držet na svém účtu a nemohlo s nimi disponovat.

„Navíc rychle naskakovalo penále,“ dodává Jindřich Mareš s tím, že ačkoli se všem osloveným odborníkům zdálo vymáhání peněz z důvodu porušení podmínky o snížení pevných emisí jako nesmysl, nedokázali si městští úředníci s problémem poradit.

Do hry se proto na žádost novoborského starosty vložil i hejtman Libereckého kraje Petr Skokan.

„Jednal jsem jak s úředníky z Finančního úřadu, který vrácení dotace vymáhá, tak s lidmi ze Státního fondu životního prostředí avšak bezvýsledně. Spojil jsem se proto také s náměstkyní ministra životního prostředí,“ řekl Deníku Petr Skokan.

„Teprve ta problém pochopila a postarala se o nápravu,“ dodal. Upozornil také na to, že hrozba vrácení dotace včetně vysokého penále nebyl pro Nový Bor jediný problém.

„Kdyby úřady s vymáháním pokračovaly, tak by Nový Bor nedostal žádné další peníze z jakéhokoli jiného státního fondu. Při každé dotaci totiž musí města předložit potvrzení o bezdlužnosti a v době vymáhání fakticky bez dluhů nejsou,“ vysvětlil hejtman na závěr.