Videoterminály v Novém Boru už nejspíš nebudou tam, kde je město nechce. Plánují je povolit jen v místech, kde dnes fungují klasické výherní hrací přístroje. Jiná města na Českolipsku prozatím žádné výraznější úpravy vyhlášek, které regulují hazard, neplánují. Ale ani je nevylučují.

Radnice mají čas na změny regulující videoterminály jen do konce roku. Od ledna 2012 začne platit novela loterijního zákona, která hernám stanovuje výpovědní dobu na tři roky.

Konkrétně ve dvanáctitisícovém Novém Boru je 19 povolených provozoven, kde lidé mohou zkoušet štěstí hraním na celkem 130 automatech nebo videoterminálech. „Za poslední období ale jejich počet o několik desítek klesl,“ řekla mluvčí novoborské radnice Jana Maněnová. Kromě obvyklých míst, kde je možné narazit na hazard, jako jsou restaurace, bary nebo sázkové kanceláře, se například videoterminál nachází i na jedné z místních benzínových stanic.

„Panuje všeobecná shoda v tom, že by videoterminály měly být jen tam, kde je povolené provozovat výherní hrací přístroje,“ řekl starosta Jaromír Dvořák.

Zastupitelé by ale měli v listopadu nebo v prosinci diskutovat nad novou vyhláškou, která by mohla omezit i samotné herny. Podle Dvořáka nechtějí nové herny povolovat a pokud jejich provozovateli vyprší povolení, nemuseli by jej již obnovit.

Radní již diskutovali o tom, že by herny mohly mít omezenou provozní dobu, která by se odvíjela podle jednotlivých lokalit. Padla i možnost, že by herny neměly být v městské památkové zóně. „Osobně jsem pro to, aby z ulic zmizely i poutače na herny,“ podotkl Dvořák.

V souvislosti s možnou regulací ale zdůraznil, že se jedná o povolené živnosti a radnice musí respektovat judikát, aby se město nevystavilo soudům a pokutám. „Máme jednoznačně zájem na tom regulovat hazard ve městě, ale o konkrétních opatřeních budou diskutovat a schvalovat je zastupitelé,“ dodal Dvořák.

Po regulaci heren v Novém Boru se volá ze všech stran. Impulsem byl srpnový útok, kdy skupina Romů napadla v jedné z heren hosty mačetami a obušky a tři muže vážně zranila. K incidentu došlo poté, co servírka požadovala po dvou mladistvých, kteří chtěli hrát automaty, občanské průkazy. Omezení heren je rovněž jedním z požadavků petice, za níž stojí iniciativa novoborských žen a matek Bezpečí domova.

V Lípě změny nechystají

Vyhláška regulující herny se zpřísnila loni v červnu v České Lípě. „Místa vymezuje jmenovitý seznam budov, kde jsou povolené výherní hrací přístroje. To znamená, že již nebudeme povolovat nové herny mimo schválené objekty, ani kdyby splňovaly podmínku stometrové vzdálenosti od školských nebo zdravotnických zařízení,“ řekla tehdy starostka Hana Moudrá.

Zda bude radnice reagovat na novelu loterijního zákona není jasné. „Nemám žádné informace o tom, že by vedení města chtělo stávající rozsah provozování heren do budoucna ještě více omezit. Ale nevylučuji to,“ řekla mluvčí českolipská radnice Kateřina Urbanová.

Jestli omezí hazard nad rámec platné městské vyhlášky prozatím oťukávají v Doksech. „Otevřeli jsme otázku, že bychom možná omezili herny v lokalitě, kde žijí sociálně slabí. Ale vše je zatím v rovině diskusí,“ sdělila starostka Eva Burešová.

Přísná pravidla omezující hazard mají ve Stráži pod Ralskem. Podle vyhlášky, která vstoupila v platnost loni v únoru, musí provozovatelé automatů respektovat desetimetrovou vzdálenost od nejfrekventovanější strážské ulice, tzv. Zlaté stezky, a to od ulice Mimoňské až k bazénu v ulici Pionýrů.

Omezení se týká i prodejních objektů obchodního centra v blízkosti zdejší základní školy a velké části Revoluční ulice v centru Stráže pod Ralskem.

Pravidly se ale musí provozovatelé řídit i v ltolerovaných lokalitách, vyhláška totiž pamatuje na herní dobu. Výherní hrací přístroje mohou být v provozu ve všední dny pouze od 10 hodin do 22 hodin. O víkendu je lhůta prodloužená do půlnoci.