Právě sklo a sklářský průmysl spojuje Nový Bor s holandským městem Leerdam. Tamější sklo je mezinárodně známé jako Royal Leerdam nebo (zejména pokud jde o designové sklo a sklářské umění) jako Royal Leerdam Crystal. To s Národním sklářským muzeem, Glass centrem, v němž skláři z různých zemí pracují od jara do října před zraky veřejnosti, a řadou uměleckých galerií dělá z Leerdamu vyhledávanou destinaci pro turisty nejen z Holandska.

„Když se v Holandsku řekne sklo, je to jako by se řeklo Leerdam. Ale nyní až uslyším sklo, budu si představovat Nový Bor. To, co jsem u vás viděl, předčilo mé očekávání. Nejenže je sklo všude, ale navíc je velmi krásné,“ pochválil starosta Leerdam Tjerk Bruinsma zručnost novoborských sklářů.  

Součástí programu byla například prohlídka Sklářského muzea, Crystalexu, hutě Anežka, Kolektivu Ateliers a ateliéru Astery. V novoborské sklářské škole jednali o možnostech výměnných pobytů pro studenty.

O skle a společných možnostech jeho propagace, kterou obě města považují za důležitou, diskutovala návštěva se starostou Jaromírem Dvořákem a místostarostkou Stanislavou Silnou. „Naši skláři jsou v Leerdamu pojem, například Petr Novotný je tam častým hostem a velkou hvězdou. Podělili jsme se ale třeba také o čerstvé zkušenosti z rekonstrukce náměstí Míru, neboť stejná investice v blízké době čeká i Leerdam,“ doplnil Jaromír Dvořák.