Jeden a půl milionu korun přidá z vlastní kasy Nový Bor na konání Mezinárodního sklářského sympozia, jehož centrem se sklářské město stane příští rok v říjnu.

Zastupitelé schválili příspěvek na svém včerejším zasedání. Jde o stejnou sumu jako při minulém sympoziu v roce 2012. „Tato částka a příspěvky dalších partnerů by měla pokrýt náklady na spoluúčast v projektu," zdůvodnila vedoucí odboru kultury, školství a životního prostředí Alena Forgáčová.

Mezinárodní sklářské sympozium (IGS) je významným uměleckým svátkem, ve kterém se snoubí sklo, řemeslo a tradice, do Nového Boru kvůli němu míří světové umělecké hvězdy. Zájem o čestné místo mezi pořadateli v pořadí 12. sympozia projevily tradiční sklárny Novoborska. Své hutě a spolupráci nabídla společnost Preciosa lustry, novoborská sklářská škola, Ajeto Group, sklárny Slavia, TGK, Ave Clara, umělci ateliéru Kolektiv, podnik Crystalex i světoznámý umělecký sklář z Lindavy Jiří Pačinek.

Nově se o slovo hlásí také novoborská sklárna Egermann. Přestože do začátku sympozia zbývá téměř rok, přípravy jsou doslova v plném proudu. Radnice už například letos v březnu převzala patronát nad ochrannou známkou IGS, zahájena byla také jednání o partnerství s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze, které poskytlo kurátora.

Tím bude Milan Hlaveš. Významným patriotem konání sympozia je potom David Sobotka, manažer sklárny Ajeto, který se i letos zhostí pozice vedoucího PR týmu celého sympozia. „V podstatě když jedno sympozium skončí, tak druhé pro mě začíná. Na příštím sympoziu pracuji s kolegy už dva roky," řekl Deníku Sobotka.

Ajeto, které je kromě Crystalexu podepsáno pod téměř všemi novodobými sympozii, přinese podle Sobotky garanci nejvyšší kvality a servisu. „Účast v každém sympoziu cítíme automaticky, zejména z pocitu zodpovědnosti vůči českému a novoborskému sklu a vůči umělcům a designérům a architektům, které sem necháváme zvát," vysvětlil Sobotka.

Důležité na příštím sympoziu je to, že přiláká nové tváře. Doslova superhvězdou, která zamíří do Boru bude americký sklář a umělec Dále Chihuly. „To je jako kdyby přijel americký prezident Barrack Obama," přirovnal Sobotka. Na sympozium se chystá i světoznámá italská hvězda Dante Marioni. Mezi domácími umělci se představí třeba dáma české módy Liběna Rochová, se kterou Ajeto dlouhodobě spolupracuje. „Jsem si jistý, že rok od roku kvalita sympozia stoupá. Příští rok bude převratný," předeslal Sobotka.

Konání sympozia v roce 2012 stálo dohromady zhruba 8 milionů korun.