Sympozium otevře návštěvníkům sklářské provozy v regionu, galerie a vzorkovny a lidé si budou mít možnost sami práci se sklem zkusit. Novoborsko přivítá celou řadu významných umělců, mimo jiné malíře a sochaře Jaroslava Rónu, sklářského výtvarníka Martina Janeckého, frontmana kapely Tata Bojs Milana Caise, jazzového trumpetistu, hudebního skladatele a malíře Laca Decziho a tvořit bude také Kateřina Handlová, která navrhla křišťálové medaile pro letošní mistrovství světa v hokeji.

Prestižní sympozium je jediné svého druhu na světě. Z pozice hlavního pořadatele akci organizačně i finančně zajišťuje město Nový Bor. „Mezinárodní sklářské sympozium dlouhodobě vyzdvihuje ruční sklářskou tradici a řemeslo, které jsou už po generace neodmyslitelně spjaté s Novým Borem a Libereckým krajem. Velmi nás proto těší, že v době, kdy UNESCO zařadilo ruční výrobu skla na seznam nehmotného kulturního dědictví, letošnímu trienále sympozia poskytl záštitu prezident České republiky, pan Petr Pavel. Věřím, že jeho podpora pomůže šířit výborné jméno českých sklářů jak v Česku, tak i v zahraničí a zároveň upevní a posílí důležitost dalšího rozvoje sklářství. Pevně doufám, že si pan prezident ve svém náročném programu najde čas a přijede na sympozium. My ho rádi přivítáme,“ řekl starosta Nového Boru a zároveň prezident IGS Jaromír Dvořák.

Muzeum Čtyřlístku v Doksech se chystá na velkou proměnu.
Velké změny v Doksech. Muzeum Čtyřlístku bude větší a zámek vyřeší parkování

Ojedinělou akci významně také podpořil částkou jeden milion korun Liberecký kraj. Současně s tím převzal hejtman Martin Půta nad sympoziem záštitu. Partnerská spolupráce probíhá i s Křišťálovým údolím, značkou oblasti, v níž se již téměř půl století snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Za odborné instituce IGS zaštítilo Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

Pořadatelé, k nimž patří vedle města, Sklářského muzea Nový Bor a sklářských škol v Novém Boru i Kamenickém Šenově i firmy Ajeto Lindava, Ave Clara Polevsko, Pačinek Glass Kunratice u Cvikova, Sklárna Jílek Kamenický Šenov a TGK Skalice u České Lípy a novoborské firmy AZ Design, Crystalex CZ, Kolektiv Ateliers, Lasvit a Novotný Glass, připravují takový program, který poskytne zážitky  všem návštěvníkům bez ohledu na jejich věk, profesi či sociální postavení, přiblíží veřejnosti nejen krásu sklářského řemesla a umění, ale rovněž ukáží, že Nový Bor je příjemným a zajímavým městem.

V dílně Střední odborné školy Jarov místní žáci od března pod dohledem učitele odborného výcviku vyrábí venkovní prvky. Jedná se o tři zvýšené záhony na kolečkách, dva hmyzí hotely a jednu venkovní lavičku.
Vánoční strom z Prahy poslouží jako venkovní nábytek. Lavička bude v Mimoni

I když je sympozium zaměřené hlavně na sklářství, nabídne i doprovodný program na novoborském náměstí Míru. Zahrají například Portless se zpěvákem Kryštofem Michalem, Václav Noid Bárta, Miroslav Kemel s kapelou. Závěr programu bude patřit světelné dronové show.

Tradici sklářských sympozií v Novém Boru založila v roce 1982 společnost Crystalex. Tehdy poprvé pozvala do svých provozů výtvarníky a designéry, aby s pomocí místních sklářů ztvárnili své návrhy a nápady. V tříletých intervalech se za těch více než 40 let vystřídalo v Novém Boru přes 500 umělců. Od roku 2009 převzalo organizaci sympozia město, zapojily se i další sklárny v regionu, sklářské školy a muzeum.

Podívejte se: Skleněné přilby pro nejlepší hasiče v zemi vznikají už 15 let v Novém Boru

Zdroj: studio Jiříček