Soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2022 vyhrálo v rámci Libereckého kraje město Jablonec nad Nisou, které tak postoupilo do celostátního kola. Nový Bor, vítěz z roku 2019, skončil na stříbrné pozici. „Vnímáme to jako velké zadostiučinění za naši práci na záchraně památek a cenných staveb, které ve městě máme i přes jeho nedlouhou historii,“ řekl novoborský starosta Jaromír Dvořák.

Památkáři vyzdvihli dlouhodobou péči o městskou památkovou zónu. V uplynulých letech změnil podobu parčík před radnicí, Kalinova ulice, prostor před Lužickými domky, novou tvář získalo před pěti lety samotné náměstí Míru. Zatím posledním velkým počinem byla rekonstrukce podstávkového domu čp. 106 v Kalinově ulici, který využívá Sklářské muzeum a nové zázemí tu našlo turistické informační centrum.

„Pak to jsou „drobnosti“, které utváří celek. Vloni jsme investovali do opravy schodiště Sklářského muzea, přispěli jsme na novou omítku objektu na náměstí Míru, v němž soukromý vlastník provozuje pivovar. Finančně jsme podpořili také rekonstrukci fasády kostela Nanebevzetí Panny Marie, jenž zároveň tvoří dominantu města,“ uvedl Jaromír Dvořák. 

Nový Bor o víkendu rozproudil brazilský karneval. Netradiční masopust přilákal navzdory nepříznivému počasí stovky lidí.
OBRAZEM: V ulicích Nového Boru se tančilo v rytmu brazilského karnevalu

V souvislosti s tím připomněl, že Nový Bor je jedním z mála měst v kraji, které prostřednictvím dotačního programu každoročně podporuje obnovu soukromých nemovitostí, které leží v památkové zóně, ale nejsou památkami a jejich vlastníci kvůli tomu nemohou žádat o dotace na ministerstvu kultury.

„Jeho prostřednictvím jsme například před časem podpořili společnost Lasvit, která neotřelým spojením citlivé rekonstrukce dvou roubených objektů a výstavbou skleněného domu vytvořila unikátní komplex, za který posbírala řadu ocenění,“ připomněl Jaromír Dvořák.

Celorepublikovou soutěž pořádá od roku 1994 ministerstvo kultury, ministerstvo pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Jejím cílem je motivovat a podporovat města v péči o památky. V Libereckém kraji se do letošního ročníku přihlásilo pět město - Turnov, Jilemnice, Nový Bor, Lomnice nad Popelkou a Jablonec nad Nisou.

Povodí Ohře začalo v únoru s úpravou koryta Šporky v Novém Boru. Ilustrační foto.
Koryto Šporky v Novém Boru čeká úprava. Stavební práce neomezí dopravu

Město Nový Bor se soutěže zúčastnilo poněkolikáté. Za rok 2015 získalo třetí místo, za rok 2016 postoupilo na stříbrnou příčku, o rok později dosáhlo na vítězný titul. V roce 2018 město získalo pomyslnou stříbrnou medaili a za rok 2019 se vrátilo na místo nejvyšší. Navíc si z celostátního finále odneslo Cenu ministryně pro místní rozvoj za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón ČR a finanční odměnu 100 tisíc korun.