Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový zákon noční akce nezruší

Českolipsko - Od října vešel v platnost nový zákon o rušení nočního klidu. Akce je nutné hlásit nejméně měsíc dopředu. Notoričtí rušiči si navíc mohou připlatit.

5.11.2016
SDÍLEJ:

Česká Lípa schválila novou vyhlášku. Díky ní budou lidé vědět, kdy mají počítat se dny s kratší dobou nočního klidu. Napřiklad, když se konají Městské slavnosti.Foto: Deník/Vít Černý

Městské slavnosti, hudební festivaly, obecní tancovačky nebo oslavy významných sportovních úspěchů, zkrátka akce, které se mohou protáhnout přes 22. hodinu. Ty musejí od 1. října města a obce nejen na Českolipsku explicitně povolit na jednání zastupitelstva.

Pro jejich pořadatele tím tedy vzniká povinnost přednést svůj požadavek nejpozději před jednáním zastupitelstva, které akci předchází. Některé obce již schválily nové obecně závazné vyhlášky (OZV), které dopředu počítají s tradičními akcemi. Naposledy se tak stalo v České Lípě při zasedání zastupitelstva na konci října.

„Obyvatelé díky OZV budou vědět, kdy mají počítat se dny s kratší dobou nočního klidu. Prioritou města zůstává nerušený odpočinek obyvatel v noční době," říká tisková mluvčí českolipské radnice Monika Bayerová s tím, že pořadatelé akcí, kteří předpokládají pokračování i po 22. hodině včetně hlasité produkce či projevů účastníků, musí nahlásit akci minimálně měsíc před dalším jednáním zastupitelstva. To následně žádost posoudí a rozhodne o případném zařazení do OZV.

Obec následně informuje občany na úřední desce minimálně pět dní před konáním akce. „Operativní výjimka z doby nočního klidu u narychlo svolaných oslav s hudební produkcí není možná," dodává Bayerová.

Slavnosti a festivaly

Kromě oslav nového roku a „čarodějnic" se do nové českolipské vyhlášky již dostaly i tradiční městské slavnosti, adventní oslavy a dvoudenní hudební festival Všudybud. U posledně zmíněného však vyhláška počítá jen s jedním dnem. „Město jsme o tom již informovali. Paní, která se o zadávání akcí stará, přislíbila řešení," říká jeden z pořadatelů Všudybudu Jiří Gottlieber.

Obecně se počítá s tím, že se s vyhláškou bude hýbat, například v ní není oblíbená Muzejní noc v českolipském muzeu. „Návrh přednesu na příští poradě," říká Jana Jermanová Jakubská z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

V Novém Boru svou Muzejní noc do vyhlášky již zahrnuli, společně s dalšími osmi kulturními akcemi v průběhu roku, jako jsou Majáles, Hurá prázdniny nebo Ahoj léto.

Starostům se to nelíbí

Ve městech se o povolování akcí překračujících 22. hodinu dříve staraly určené orgány, většinou rada města. Na menších obcích stačil podpis starosty.

„Připadám si jako v jiném světě. Jedná se o další zahlcování příkazy, nařízeními a omezeními života naší společnosti. Když jsme my nebo někdo jiný chtěli uspořádat nějakou akci třeba na našem koupališti, zkrátka jsme to dali lidem v okolí vědět a fungovalo to. Dnes budeme muset zase schvalovat další vyhlášky a nařízení," říká starosta Kravař Vít Vomáčka.

Ke kritice se připojuje i starosta Zákup Radek Lípa

„Osobně mi to přijde naprosto zbytečné, slušný člověk pochopí, že je nějaký noční klid. Hulváta, který bude chtít dělat bordel, nezastaví žádná vyhláška," říká Lípa s tím, že to možná přinese problémy během významných sportovních utkání. „Nedokážu si představit, že postoupíme do finále v hokeji, dáme na náměstí velkoplošnou obrazovku. Pokud bude zápas v pozdějších hodinách, budeme muset vyhlášku porušit, protože nestihneme svolat zastupitelstvo. Existují i další spontánní akce, které vyhláška nebude moci podchytit," pokračuje Radek Lípa. Podle něj oblíbené promítání hokeje na náměstí možná už ani pořádat nebudou.

„Pokaždé, když jsme na náměstí zápasy vysílali, ani jednou jsme nevyhráli. Dohromady jsme dali snad jeden gól z trestného střílení. Lidé mi říkají, že za to mohou Zákupy," dodává se smíchem Lípa.

Notoričtí rušiči

Společně s novým zákonem začal od 1. října fungovat i centrální registr přestupků, mezi něž rušení nočního klidu také patří.

V zásadě to znamená, že pokud někdo spáchá přestupek v jedné obci, nepomůže mu ani přestěhování do jiné. „Přínos bude v tom, že příslušné orgány budou mít přehled o té osobě a při ukládání trestu mohou ty informace zhodnotit," říká Radka Paulová, ředitelka Rejstříku trestů.

Recidivistům se navíc o polovinu zvýší horní hranice pokuty, kterou je za přestupek možné uložit.

Autor: Jiří Jelínek

5.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení