Novoborská akademie spojených kinematografií už sedmým rokem uděluje ceny nejlepším filmům.
Tentokrát se do Nového Boru sjelo více než padesát vedoucích kin, aby předali ceny v sedmi kategoriích: za nejlepší film, režii, ženský a mužský herecký výkon, cenu sklárny Ajeto, cenu prezidenta akademie a také cenu pro nejlepší film ve filmové distribuci, což je film s největší návštěvností.
„Ze všech nominovaných filmů byla volba jednoznačná. Vratným lahvím Jana Svěráka nemohl žádný film konkurovat a ten tak zvítězil ve všech kategoriích,“ sdělil Deníku ještě před vyhlášením oficiálních výsledků vedoucí novoborského kina a zároveň prezident akademie Radovan Novotný.
V Novém Boru však provozovatelé a vedoucí kin neudělovali pouze ceny, ale debatovali o svých problémech a seznamovali se s nejrůznějšími novinkami v oblasti kinematografie.
Jedním z nejdiskutovanějších témat bylo vypovězení smlouvy kinům ze strany Ochranného svazu autorského (OSA).

„OSA vypověděla jednostranně smlouvu kinům z toho důvodu, že chtějí více peněz za hudební produkci jak ve filmech, tak za hudbu vysílanou o přestávkách,“ objasňuje problém Radovan Novotný. „Doposud jsme OSE platili půl procenta z tržeb a oni nyní chtějí zvýšit tento poplatek na dvojnásobek, což by se samozřejmě promítlo na ceně vstupného. To my, jako provozovatelé malých jednosálových kin, nechceme,“ dodává.
Po prodiskutování mnohých témat, které se českých kin dotýkají se účastníci akademie především bavili. Pořadatelé akce pro ně ve spolupráci s předním českým filmovým distributorem Warner Bros uspořádali mimo jiné také překvapení v možnosti prolétnout se v horkovzdušném balónu, čehož využila také jedna z oceněných hereček Nela Boudová.
„Úžasné prostředí, skvělí lidé, nádherný zážitek,“ komentovala stručně Novoborskou akademii Nela Boudová. Ta získala od akademie cenu za nejlepší ženský herecký výkon jak jinak než ve filmu Vratné lahve, o čemž v době svého letu balónem ještě nevěděla.
Na večer pak organizátoři připravili hostinu a oficiální předávání cen akademie.

Další zprávy z regionu najdete zde