VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Novém Boru plánují na středu velký třesk

Nový Bor - Nová koalice chce odvolat starostku i Radu města a zvolit nové vedení radnice.

17.6.2008 87
SDÍLEJ:

Stanislava Silná a Jindřich MarešFoto: Deník/Jindra Hladík

Odvolání novoborské starostky Stanislavy Silné je na spadnutí. Nahradit by ji měl současný místostarosta Jindřich Mareš. Dohodlo se na tom dvanáct z celkových jedenadvaceti městských zastupitelů, kteří podepsali koaliční smlouvu. Její první bod, tedy změnu vedení, chtějí prosadit už na svém středečním zasedání. Odvolat se chystají také celou Radu města.
Důvod? Podle signatářů koaliční dohody je to fakt, že vedení radnice je už dlouhou dobu paralyzované a zastupitelstvo se v podstatě na žádném zásadním rozhodnutí během posledního roku nedokázalo shodnout.
Tím se často naplňovala slova Jindřicha Mareše z února letošního roku: „Už mnohokrát jsme ukázali, že velké problémy města řešit neumíme nebo nechceme. Složité problémy místo abychom řešili hned a razantně, odkládáme neustále na další a další jednání. Někdy jsou to osobní spory mezi zastupiteli a někdy jen jejich nepřítomnost na důležitých jednáních,“ řekl Deníku s tím, že musí ukázat lidem svou rozhodnost i v důležitějších věcech, než jsou veřejné záchodky na náměstí, i když i to byl velký problém.
Proto také vznikla koaliční smlouva ve které se mimo jiné píše: „Smyslem personálních změn ve vedení města není nepřátelské převzetí moci, nýbrž posílení stability a vytvoření předpokladů pro zrychlení rozvoje města.“
Následují body, které si nová koalice předsevzala do budoucna a které se během funkčního období současné starostky nepodařilo ve městě realizovat.
Mezi ně patří například personální rozbor na městském úřadě, který by měl sloužit jako podklad pro audit, jež by rádi provedli už v následujícím roce. Tento úkol se koaliční partneři rozhodli svěřit tajemníkovi úřadu, což je přinejmenším podivné. Právě tajemník byl totiž jednou z nejkritizovanějších osob na úřadě a podle mnoha signatářů koaliční smlouvy bylo největší chybou starostky, že ho držela ve funkci.
„Na tomto bodu není nic divného. Není zde napsáno žádné jméno a není vůbec jasné, zda úkol provede současný tajemník úřadu, k jehož práci mám i nadále řadu připomínek, které nechám v nejbližší době prověřit příslušnými úřady,“ říká dosavadní místostarosta města Jindřich Mareš.
Personální změny na úřadě jsou však jen jedním z jedenadvaceti bodů vyjmenovaných v koaliční smlouvě. Mezi úplné novinky v ní patří také příprava projektu na výstavbu bazénu u základní školy U Lesa či opětovné zřízení místa grantového specialisty, který by se měl starat o financování investičních akcí. S tím mělo město doposud velké problémy a bylo to také dalším častým tématem kritiky vůči starostce, které se za jejího působení ve funkci nepodařilo získat z Evropských fondů žádnou významnější dotaci.
Kromě těchto novinek se chystají koaliční partneři pokračovat v předem rozjednaných projektech – i zde je čeká velký kus práce. Například se zavázali zintenzivnit jednání o vybudování průmyslové zóny, která jsou v současné době vzhledem k nereálným požadavkům majitelů dotyčných pozemků na mrtvém bodě. Pokračovat chtějí také v ambiciózním projektu regenerace historického centra včetně rekonstrukce náměstí. Během minulého roku přišel město na přibližně tři miliony korun a jak se ukázalo, jeho dokončení je v této podobě naprosto nereálné. Rekonstrukci centra města chtějí proto rozdělit na jednotlivé etapy.
Na koaliční smlouvě je také velmi dobře znát, že mezi signatáři je i člen unie pro sport a zdraví Rudolf Daum, a v bodech smlouvy se proto často objevují i otázky sportu. Počínaje dostatečným financováním sportu přes výstavbu dětských hřiště a cyklostezky z Nového Boru do Sloupu až po další zvážení převodu sportovišť do majetku města.
Jaký má názor na koaliční smlouvu současná starostka Stanislava Silná se nám vzhledem k její nedostupnosti zjistit nepodařilo, a ani tajemník úřadu Antonín Metál se příliš vyjadřovat nechtěl. „Existuje-li nějaká koaliční smlouva, je to smlouva politická a mně jako úředníkovi nepřísluší ji komentovat,“ vyjádřil se stroze.

Signatáři koaliční smlouvy:

Jindřich Mareš (ODS)
Stanislav Valdman (ČSSD)
Jiří Skřivan (ODS)
Luboš Kalous (ODS)
František Kuric (ČSSD)
Břetislav Chlup (ČSSD)
Miroslav Coufal (ČSSD)
Otakar Válek (ODS)
Gabriela Lupuljevová (bezpartijní)
Aleš Lupuljev (bezpartijní)
Michal Vlasák (ODS)
Rudolf Daum (USZ)

Personální složení vedení města v případě naplnění koaliční smlouvy:

Starosta: Jindřich Mareš
Místostarosta: Stanislav Valdman
Členové Rady města: Jiří Skřivan, Gabriela Lupuljevová , Petr Kaplánek, František Kuric, Rudolf Daum

Program koalice:


1. Personální rozbor zadat tajemníkovi (ihned) a dát ho jako výchozí materiál pro audit
2. Dokončení lávky přes silnici I/9
3. Otevření nového oddělení MŠ v ZŠ Arnultovice k 1.9.2008
4. Vybudování skateparku v lokalitě aut.nádraží nejpozději do 31.8.2008
5. Vybudování MŠ v areálu Kalinova do 30.8. 2009
6. Provést rekonstrukci dalších třech veřejných dětských hřišť do 31.12.2009
7. Realizace nových parkovacích ploch na sídlišti Rumburských hrdinů a Svojsíkově ulici do 31.12.2008
8. Připravit a realizovat rozšířené parkování v ulici Husova a TGM do 30.9.2009
9. Rekonstrukci náměstí připravit v redukované podobě. Tj. rozdělit ji na etapy dle finančních možností města a reálných dotací.
10. Trvale se zabývat opravami a rekonstrukcemi komunikací, především pak finančním zajištěním.
11. Zintenzivnit jednání o průmyslové zóně města, vykoupení pozemků a jednat o spolupráci opět s Czechinvestem s cílem zlepšení nabídky pracovních míst. Vymezit lokality vhodné pro průmyslovou zónu a tím se neupnout na jedno místo a jednání tak rozvinout.
12. Začít s přípravou projektového záměru na výstavbu školního bazénu u ZŠ U lesa do 30.06.2009
13. Podporovat masový a výkonnostní sport dostatečným finančním zajištěním grantů. Pečlivě zvažovat případný postupný převod sportovišť na město.
14. Zvýšené a důslednější kontroly vytipovaných míst, kde se soustřeďuje závadová mládež a hrozí trestná činnost. Zvažovat i možnost navýšení počtu městských strážníků o dva.
15. Podporovat snahu VOŠ sklářská a SOŠ Nový Bor o dostatečný počet studentů na gymnasiu a o zavedení nových učebních oborů.
16. Zvážit opětné zřízení místa „grantového manažéra“ (projektový) na Městském úřadě.
17. V průběhu 2.pololetí roku 2008 a 1.pololetí 2009 připravit a zastupitelstvu předložit výhledový plán rozvoje města do roku 2015.
18. Finančně zajistit vyšší podporu turistického ruchu ve městě a přilehlém okolí.
19. Podporovat využití kostela Sv. ducha v Arnultovicích pro civilní smuteční obřady dotací na pořízení plynového vytápění do 30.6.2009.
20. Zintenzivnit přípravu cyklostezky Nový Bor – Sloup, sloužící i pro pěší a in-line bruslaře.
21. Pokračovat v projektu kanalizace Radvanec, Sloup, Janov a dovést ho pod dohledem k realizaci.

Autor: Petr Jeník

17.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 87
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vizualizace průtahu. Projekt by významně pomohl snížit dopravní zatížení centra města. Část obyvatel Mimoně ale záměr odmítá.

Občané Mimoně dali v referendu průtahu městem jasné NE

Politolog Jan Kubáček.

Politolog Jan Kubáček říká: „Kroužkování nakazilo i ODS“

Kolaps hráčů FBC ve třetí třetině způsobil debakl

Praha – Dvě třetiny nedělního zápasu v rámci 9. kola florbalové Tipsport Superligy drželi hráči České Lípy s jedním z dalších favoritů nejvyšší mužské soutěže nadějný výsledek.

Ruiny v Ralsku budou hlídat strážníci

Ralsko - Liberecký kraj poskytne mimořádný příspěvek na ostrahu bývalého vojenského prostoru v Ralsku. Půjde o 650 tisíc korun, které dostane město Ralsko.

Malý podvod na velké voliče, v kasínu není tvrdý hazard

Jablonec n. N. - V Jablonci se bude konat referendum o zákazu výherních automatů. Podle zastupitele Jakuba Macka herna s živou obsluhou není nebezpečná. Lidé ale podepisovali často v dobré víře, že se petice týká i kasín.

Vítězný lídr hnutí ANO Jiří Bláha pro Deník: Postavím novou nemocnici

Liberec - V sobotu večer se v jídelně „u Bláhy“ bouchalo šampaňské. Ve volebním štábu hnutí ANO měli co oslavovat. Jejich lídra, libereckého podnikatele Jiřího Bláhu, „vykroužkovalo“ 4 950 obyvatel kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT