Vyšetřovatelka zveřejnila tváře aktérů brutálního útoku v Novém Boru. Jsou nebezpeční.

Šestatřicetiletý Antonín Sinu, devatenáctiletý Jakub Žiga a o dva roky mladší Jakub Husák z Nového Boru jsou s největší pravděpodobností těmi zbývajícimi muži ze skupiny, která v neděli vtrhla do baru v Novém Boru a brutálně zaútočila na hosty. Policisté po nich vyhlásili pátrání a zároveň varují: jsou nebezpeční.

„Důrazně varujeme všechny, aby se vyhnuli přímé konfrontaci a nepokoušeli se hledané sami zadržet,“ zdůraznila českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

V každém případě ale policisté uvítají každou informaci, která pomůže k jejich dopadení. „Obrátit se mohou lidé na kteroukoliv služebnu policie nebo na známou telefonní linku 158,“ doplnila Baláková.

Antonín Sinu.

Nejstarší z hledaných, šestatřicetiletý Antonín Sinu, měří měří 175 až 185 centimetrů. Má svalnatou až zavalitou postavu, snědou pleť a hnědé oči. „Nosí bradku a vlasy si nechává vyholit na pleš,“ popsala jej mluvčí.

Jakub Žiga.

Devatenáctiletý Jakub Žiga je stejně vysoký, má středně silnou postavu a hnědočerné, po stranách velmi krátce vystříhané vlasy. V levém uchu nosí náušnici, zřejmě s křížkem.

Jakub Husák.

O dva roky mladší Jakub Husák je štíhlý a měří 170 až 180 centimetrů. Má snědou pleť, hnědé oči a černé, krátce střižené vlasy.

Další dva podezřelí, sedmatřicetiletý a teprve patnáctiletý mladík, už byli zadrženi a obviněni z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví ve spolupachatelství. Oba soudce již poslal do vazby.

„Útoku se dopustilo pět osob. Žádné další vyšetřovatelka liberecké kriminálky nehledá,“ dodala Baláková.

Muži vtrhli s mačetami a obušky do baru v Purkyňově ulici v neděli před druhou hodinou odpoledne. Po jejich tříminutovém řádění zůstali zranění tři hosté, dva šestatřicetiletí a jeden o tři roky mladší muž. S řadou sečných a řezných poranění a pohmožděnin je záchranáři převezli do českolipské nemocnice. Nejvážnější zranění utrpěl nejmladší z nich, kterého museli převézt do liberecké nemocnice, aby se podrobil speciálnímu neurochirurgickému zákroku.

Brutálnímu útoku předcházel incident se dvěma mladíky, kteří si přišli zahrát automaty. Hosté je však vyhodili poté, co slovně uráželi obsluhu, která po nich požadovala občanský průkaz.

Po incidentu ve městě eskaluje napětí. Prostřednictvím sociální sítě Facebook vyzývá anonymní skupina pod názvem Bezpečí domova k účasti na pokojném shromáždění, aby lidé „dali najevo svůj nesouhlas se stavem ochrany bezpečí ve městě“. Místní lidé akci podporují, jsou mezi nimi zejména rodiče malých dětí. Nicméně organizátoři již zkrátili dobu setkání, která má proběhnout v pondělí 15.srpna od půl čtvrté, z původních dvou hodin na patnáct minut. Pondělní akci také ohlásili na městském úřadu.

Po nedělním útoku jsou pod zvýšeným dohledem městkých strážníků a policistů všechny rizikové lokality ve městě. Ve čtvrtek se rovněž sešla bezpečnostní rada města, které se účastnil i Petr Rajt z Územního odboru Policie ČR v České Lípě. „Ujistil nás, že policisté vyvíjí maximální úsilí, aby byli všichni pachatelé nedělního krvavého útoku dopadeni a celý případ byl objasněn,“ dodala mluvčí novoborské radnice Jana Maněnová.