Opilci před hospodou, vybydlené objekty, paneláky, špína a mezi tím vším se poflakují hloučky dětí, které bezcílně hledají, čím se zabavit. Ploužnice v Ralsku jim ale nedává příliš možností. Zlomit prokletí neutěšeného prostředí a nabídnout dětem z převážně sociálních rodin jinou alternativu trávení volného času se snaží dobrovolníci z pražského občanského sdružení Tosara pořádáním víkendových workshopů.

„Při výběru místa, kde budeme pomáhat, jsme vycházeli ze zprávy Evropského sociálního fondu a rovněž ze zprávy o vyloučených lokalitách,“ vysvětlila Jana Rejžková z o.s.Tosara.

Celý projekt potrvá až do února příštího roku a je složený jak z her a soutěží, tak z kreativních dílen zaměřených na různá témata. Děti si tak během půl roku vyzkouší různé výtvarné techniky, hru na perkuse a jiné hudební aktivity, čeká je taneční hip-hopový workshop a divadelní dílna. Otevřený je všem dětem z Ploužnice a okolí a účast je zdarma.

Nic se tu neděje

„Aspoň je nějaká zábava, jinak bychom byly doma,“ pochvalovala si Bára Knopová, která se spolu s Lindou Grundzovou věnovala v sobotu výrobě kašírovaných papírových masek.

Další poměrně početná skupina dětí pro změnu běhala po hřišti a hrála se zápalem nejrůznější hry. „Baví mě to, protože se tady toho jinak moc neděje,“ prohodil Vlastimil Olbrych a utíkal se zapojit do týmové hry.

„Smyslem jednotlivých aktivit je přivést děti k činnosti, v níž by se mohly najít a pokračovat v ní i po skončení projektu, a také jim dát možnost zažít pocit úspěchu v aktivitě, která je baví,“ řekla Jana Rejžková.

Tosara spolupracuje na projektu s mimoňským sdružením Bachtale, podporu však získalo také u ralské radnice. Ta jim bezplatně poskytla klubovnu v areálu ploužnického fotbalového hřiště, kde děti našly zázemí.