„Byla jsem ve volební komisi teprve podruhé, takže je těžké srovnávat. Ale z toho, co říkali zkušenější kolegové je jasné, že lidí tentokrát k volbám přišlo opravdu hodně a hodně málo," popsala pro Deník Kristýna Brožová, která byla členkou volební komise na českolipské radnici. „Byla jsem sice v okrsku, do kterého spadají ti, co mají trvalé bydliště přihlášené na adresu radnice, ale když si je odmyslím, tak i bez nich byla účast opravdu velmi slabá."

V České Lípě dorazilo minimum voličů podobně jako v celé zemi. Nic specificky českolipského za slabou účastí s velkou pravděpodobností nebylo. Kdyby se například volilo v nepříjemných sklepních kobkách, samy od sebe by voliče odrazovaly.

Útulná, ale slabá

Jenže v České Lípě to bylo spíše naopak. Řada volebních místností, často zejména těch školních, nabízela volebním komisím i všem, kteří dorazili, velmi útulné prostředí.

Volit třeba na základní škole Slovanka musela být radost. Vyzdobené chodby školy, cestou různé interaktivní prvky (třeba test napsaný na schodech: nejvyšší hory? nejdelší řeka?).

Čekat na prvního voliče se ve zdejším volebním okrsku č. 15 hned v pátek nemuselo ani příliš dlouho. Starší manželský pár sem dorazil krátce po druhé hodině. Jenže, jak se ukázalo, první vlaštovka jaro nedělá.

Z celkového počtu 458 voličů jim sem nakonec za oba dva dny přišlo pouhých 32.

Členové jedné okrskové komise v Olomouci se snažili zahnat nudu tak, že v liduprázdné volební místnosti tančili. Šéf komise pak video zveřejnil na síti Facebook. „Zvládli jsme lekce čači, waltzu, valčíku a polky. Samba a rumba mi vůbec nešla. S tancem ten čas pěkně utekl," komentoval záznam předseda komise. „Účast je příšerná," podotkl.

ČTĚTE TAKÉ: Na Českolipsku přišlo k volbám jen 14 procent lidí. Vyhrálo ANO

Na Českolipsku byly volební komise podle všeho přeci jen konzervativnější. Převládá povídání si mezi sebou, čtení knížek anebo právě luštění křížovek. „Jedna slečna v naší komisi studovala podtrhané materiály, tak z toho usuzuji, že se učila na zkoušku nebo na písemku," všimla si Kristýna Brožová. „Netančili jsme, ale různě jsme čas od času obkroužili kolečko po místnosti, abychom rozchodili dřevěné nohy."

Volební účast byla v České Lípě zřejmě v sobotu překvapivě větší než v pátek. Obvykle to bývá naopak. Můžeme spekulovat, že mediální zděšení z páteční slabé účasti probudilo některé Českolipany z letargie. Výsledky voleb i přehled o volební účasti bude ale známý až po uzávěrce tohoto vydání.