Zavřené školy a školky ztěžují rodičům péči o děti. Aby těm, kteří pracují v rámci složek Integrovaného záchranného systému (IZS), situaci ulehčil, pověřil Liberecký kraj dvě základní školy – v Novém Boru a v České Lípě – aby se o děti a mládež za nouzového stavu postaraly. Služba pro přetížené pracovníky IZS se rozjíždí jen pozvolna.

 ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Zájem je ještě malý, denně tu máme tak tři děti. IZS mají info až ze včerejška odpoledne, tak předpokládám, že se větší poptávka rozběhne až po víkendu. Rodičům z IZS budou docházet síly z přetížení a třeba tuto možnost rádi uvítají. Uvidíme,“ komentoval novinku ředitel základní školy na českolipském sídlišti Špičák Libor Šmejda.

Jablonecké bistro nabízí polévku.
Srdce pro záchranáře. Bistra v Libereckém kraji je krmí zdarma

Zařízení zajistí péči o děti těm rodičům, kteří se nemohou o své potomky postarat z důvodu naléhavého obecného zájmu, protože jsou zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví a příslušníci ozbrojených sil anebo pedagogickými nebo nepedagogickými pracovníky určené školy nebo školského zařízení, a to bez ohledu na to, zda jsou tyto děti dětmi nebo žáky určené školy nebo školského zařízení.

Podle Šmejdy poskytovaná péče spočívá ve výchovně – vzdělávací činnosti, dohledu nad dětmi a v zajištění stravování. O ratolesti se tu postarají v první etapě jen v pracovní dny v čase od 6 do 18 hodin. „V případě potřeby se rozsah péče rozšíří,“ ujistil ředitel. Opatrování dětí včetně jejich stravování je pro rodiče zdarma a uhradí je z peněz na krizové řízení.

„Teď tu byly děti zaměstnanců nemocnice, od pondělí už čekáme větší zájem,“ přiblížila vedoucí vychovatelka školní družiny Pavlína Víchová ze ZŠ na Špičáku. Podle ní si rodiče mají pro děti připravit přezůvky a nejlépe i obličejovou roušku k zamezení šíření koronavirové nákazy.

Když to bude nutné, město provozní dobu školky prodlouží. „Nad rámec našich povinností jsme v případě potřeby připraveni sloužit 24 hodin denně,“ oznámila starostka České Lípy Jitka Volfová.

Nemocnice zřízení služby kvituje s povděkem. „Naši zaměstnanci jsou o možnosti informováni a už ji využívají a na příští dny si ji už sami domlouvají,“ uvedla personální ředitelka českolipské nemocnice Pavlína Pilařová.

Krajská nemocnice v České Lípě postavila před svým hlavním vstupem stan.
Před českolipskou nemocnicí vyrostl kontrolní stan, nepřetržitě třídí pacienty

Také Jana Světlá z krajského ředitelství Policie ČR v Libereckém kraji chválila, že policisté mohou této péče využít. Požadavky na umístění dětí hasičů soustřeďuje Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje na svém krizovém štábu. „O možnosti jsme informovali na našem Facebooku. Zájem projevili naši příslušníci a zaměstnanci o umístění 23 dětí, a to v příštím týdnu,“ popsala mluvčí hasičů Lucie Hložková.

V Novém Boru, kde jsou všechny mateřské školy uzavřené, zajišťuje péči o děti rodičů z IZS ZŠ U Lesa v ulici Boženy Němcové 539. I zde je rozjezd služby pozvolný. Kapacitu Liberecký kraj stanovil na maximálně 15 dětí.

Křišťálové údolí. Takové je téma nástěnného kalendáře na letošní rok, který vydal Liberecký kraj.
S Křišťálovým údolím chce kraj vyhrát v soutěži o nejzajímavější kalendář

„Dosud tu byly jen jedinci, od pondělí už máme nahlášeno více dětí. Na rodiče apelujeme, aby se s námi předem domlouvali, jelikož chceme být na jejich děti dobře připraveni,“ sdělila ředitelka školy U Lesa Ivana Kolčová. „Komunikujeme s radnicí, krajským úřadem, v případě, kdyby se nám sešlo více dětí, rozdělíme je pro jistotu do skupin,“ dodala.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník