Sedm lidí z českolipského okresu usiluje o zvolení do Evropského parlamentu.

Asi největší šance usednout do evropských poslaneckých lavic v Bruselu a Štrasburku mají Miroslava Bavorová (bezpartijní, kandiduje za ANO) z Doks, Marie Nedvědová (KSČM) z České Lípy a českolipský místostarosta Jiří Kočandrle (TOP 09).

Podle průzkumu veřejného mínění společnosti SANEP, jenž se konal 8. až 14. dubna, by totiž 23,2 procenta rozhodnutých voličů volilo právě hnutí ANO. „Druhé ČSSD by v tuto chvíli dalo svůj hlas 20,1 procenta voličů," uvedl Oldřich Zajíc, ředitel a jednatel společnosti SANEP. Třetí KSČM by hodilo hlasovací lístek 14,5 procenta voličů a čtvrté TOP 09 8,2 procenta.

Bavorová, vědecká pracovnice na Georg-August-Universität v Göttingenu na Martin-Luther-Universität v Halle-Wittenbergu, je však až na 17. místě kandidátky. Na 23. místě je advokátka Nedvědová, Kočandrlemu patří 15. místo kandidátky TOP 09.

Výše jmenování však mají nesporně větší šance než Miroslav Tancoš z Nového Boru. Tomu sice patří druhé místo kandidátky, volební úspěch jeho Romské demokratické strany by však byl velkým překvapením.

Vysoko na kandidátce je i sociální pracovnice Emílie Horáčková z Ralska, které patří čtvrté místo. Ze Strany rovných příležitostí ale pro Horáčkovou cesta do Evropského parlamentu zřejmě nepovede. Sedmé místo kandidátky stejné strany pak patří údržbáři Milanu Farkašovi ze Cvikova.

Kdo bude v květnu kandidovat?• Bavorová Miroslava (38 let), vědecká pracovnice, ANO (17. místo na kandidátce)
• Farkaš Milan (51 let), údržbář, Strana rovných příležitostí (7. )
• Horáčková Emílie (49 let), soc. pracovnice, Strana rovných příležitostí (4.)
• Kaštánek Vojtěch (25 let), manažer, Republika (18.)
• Kočandrle Jiří (49 let), místostarosta, České Lípy - TOP 09 (15.)
• Nedvědová Marie (57 let), advokátka, KSČM (23.)
• Tancoš Miroslav (54 let), předseda politické strany, RDS (2.)

Posledním, kdo usiluje o zvolení, je manažer Vojtěch Kaštánek z Kunratic u Cvikova. Patří mu 18. místo kandidátky strany Republika.

Volby do Evropského parlamentu, při kterých se bude vybírat celkem 766 poslanců, se konají v květnu. Česká republika bude mít v Bruselu a Štrasburku, sídelních místech evropských zákonodárců, jedenadvacet zástupců, o jednoho méně než v minulém období. Lidé budou vybírat z celkem devětatřiceti uskupení. Do Evropského parlamentu se poprvé volilo v roce 1979, Češi ale až v roce 2004 teprve poté, co se Česká republika stala členkou Evropské unie.