Tři sta padesát kandidátů. Boj o radnici v České Lípě bude letos mimořádně zajímavý. Zatímco před čtyřmi lety se do komunálních voleb v okresním městě hlásilo jen devět politických stran nebo hnutí, letos jich je čtrnáct (pro srovnání: v roce 2006 jich bylo 10, o čtyři roky dříve 8, v roce 1998 jedenáct).Pokud všem v následujících dvou týdnech zůstanou maximálně naplněné kandidátky, tedy na každé pětadvacet lidí, bude se o pozice na radnici ucházet až 350 lidí.

Oproti volbám v roce 2010 mizí z českolipské politické sféry Vlastenecká strana, Suverenita Jany Bobošíkové i Věci veřejné. Jejich bývalý českolipský lídr a někdejší starosta města Petr Skokan se ale do hry vrací jako „Number One" nového hnutí s dlouhým názvem Spolehnutí - Společné hnutí Českolipanů.

„Chci se soustředit na komunální volby," odpovídal Skokan už před časem na otázky, zda znovu nezkusí kandidaturu do Senátu. Jak říkal, tak se stalo. Ex-starosta a stávající zastupitel bude znovu usilovat o místo na radnici.

Odchod do civilu

Poprvé od roku 2002 budou letos volby v České Lípě bez Hany Moudré, dosavadní starostky a Skokanovy nástupkyně. „Jsem dvanáct let v politice a ráda bych si odpočinula od věcí, které to přináší, jako je stresový život nebo ztráta soukromí. Ve mně to teď dozrálo, není to žádná náhlá překvapivá změna, chci si odpočinout a odejít z vrcholné politiky," vysvětlila starostka v rozhovoru pro Deník už letos v květnu.

Přehled čtrnácti lídrů jednotlivých politických stran a hnutí, které a kteří budou letos v říjnu kandidovat v komunálních volbách

Naopak jako lídři, tedy kandidáti na starostu, míří do voleb oba současní místostarostové. Jiří Kočandrle vede kandidátku TOP 09, Tomáš Vlček bude chtít zase potvrdit úspěšnost značky Starostů pro Liberecký kraj.

Utajený tajemník

Znakem letošních voleb bude to, že se v nich objeví celá řada nových stran a hnutí a s nimi úplně nové tváře. Vůbec poprvé se v komunálních volbách v České Lípě představí Česká pirátská strana, vede ji osmadvacetiletý Tomáš Martínek. Novotou je také LEV-21 s Hanou Janovou nebo Strana svobodných občanů, již v Lípě vede Josef Šídlo.

V kategorii „politické hnutí" si radniční premiéru odbude i vládní ANO 2011, které vede Alena Šafránková, referentka hygieny výživy. Na společných fotografiích, které má českolipské ANO na sociální síti, figuruje i tajemník českolipské radnice Jan Hladonik. V kandidátce, kterou Babišovo hnutí Deníku včera zaslalo, ale jeho jméno (kupodivu) chybí.

Na dotaz, jestli může upřesnit, zda tedy kandiduje, nebo ne, tajemník odpověděl: „Nemůžu," a autora článku ocenil jako „dobrého detektiva".

Strany ještě mají dva týdny, ve kterých mohou své kandidátky měnit. A tak se možná šéf českolipských úředníků objeví nejen na fotkách.

Nově v České Lípě kandiduje také hnutí Směr Česká cesta s Janem Vondroušem. Ten po městě šíří petici za odvolání vedení městské policie. A úplně nové je také sdružení „Uděláme pořádek v České Lípě", v jehož čele stojí známý českolipský knihkupec Jan Rubický. Po osmi letech bude v České Lípě znovu kandidovat Unie pro sport a zdraví, kterou vede bývalý zastupitel Jan Riedl.

Kromě nových stran a nových tváří bude pro letošní komunální volby příznačné také to, že se do nich zapojí napříč celým spektrem hned celá plejáda českolipských osobností známých z jiných sfér, než je komunální politika. Prim v tomto směru budou hrát zřejmě sportovci.

Hned jako číslo 2 u Starostů pro Liberecký kraj figuruje florbalový mág Štěpán Slaný, který dokázal domácí sportovní fandy pobláznit jako hráč i jako velmi schopný manažer. Sdružení Uděláme pořádek jde do voleb zase s plavkyní a jedinou českolipskou olympioničkou posledních let Petrou Chocovou.

Hlásí se i bardi

Sportovci pochopitelně nechybějí v Unii pro sport a zdraví, kde za Janem Riedlem stojí další atleti a známá jména: Roman Málek a Kamila Ajšmanová. A koneckonců i lídr Svodných Jan Šídlo patří ve svém volném čase mezi nejlepší českolipské futsalisty.

Do boje o posty na radnici letos míří i českolipské stálice: lídr Zelených a současný krajský i českolipský zastupitel Miroslav Hudec se v popředí českolipské komunální politiky pohybuje od roku 1990, něco podobného se dá říct o jedničce ODS Karlu Tejnorovi, který v minulosti opakovaně patřil k nejúspěšnějším kandidátům s největším počtem preferenčních hlasů. Už tradičním českolipským zastupitelem je také lídr komunistů Oldřich Panc.

Obhájcem volebního vítězství z roku 2010 není ale ani jeden z výše jmenovaných, nýbrž ČSSD, která za zopakováním výborného výsledku míří se stejnou kapitánkou jako před čtyřmi lety Romanou Žateckou. Mimochodem mezi 14 lídry stran jsou pouze tři ženy, Žatecká je jednou z nich.

Volby v České Lípě budou zajímavé. Ale na celou řadu otazníků dají odpověď až po 10 a 11. říjnu. Bude v čele České Lípy opět žena, nebo se po bezmála deseti letech vrátí do funkce muž? Bude vítěz voleb skutečně nominovat starostu, nebo zase jen skončí v opozici? Jak dopadne ODS, dlouholetý českolipský hegemon?

Dají Českolipané na známá jména? Ano, nebo ne?