I přesto, že se svým časopisem Kravinky už žáci vyhráli v Libereckém kraji, v celorepublikovém měřítku pro sebe neviděli žádnou šanci na úspěch. K jejich obrovské radosti si ale z Brna přivezli celkem tři ceny.

Jako první získaly děti ocenění nejlepší časopis roku v kategorii základních škol. Vítězství Kravinek je o to cennější, že je na první místo dosadily děti z ostatních redakcí školních časopisů, které postoupily do celostátního kola. Další cenou byla třetí příčka v kategorii školních časopisů žáků II. stupně ZŠ. Navrch ke všemu dětem přibyla zvláštní cena pro grafiku roku.

Kravinky jsou všude

„Je to obrovský úspěch, mám hlavně radost kvůli dětem. Když jsem v Brně viděla zástupce více než dvou stovek školních časopisů z celé země, nevěřila jsem, že bychom mohli v takové konkurenci uspět. Už to vítězství v krajském kole dětem ohromně pomohlo, zvedlo jim sebevědomí. Je to pro ně motor pracovat dál a usilovněji. Do časopisu nám nyní chodí příspěvky i od žáků, kteří nikdy dříve nic neposlali,“ řekla Hana Tesárková, učitelka z kravařské základní školy.

Ač časopis připravují děti ze školy, čtou ho i lidé mimo ni. Noviny fungují mimo jiné jako společenský věstník, obyvatelé se tak dozví, co se v obci dělo či dít bude. Maskot časopisu - zvědavá a všetečná kráva - je prostě všude.

Výlet na Moravu si nakonec udělalo dohromady pět žákyň. Do Brna vyrazily společně s paní učitelkou Hanou Tesárkovou, stihly si také prohlédnout město. Kromě slavnostního ceremoniálu absolvovaly nejrůznější semináře zaměřené na žurnalistiku.

Autor: Kristýna BROŽOVÁ