VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O tátův design je stále zájem, říká Dalibor Šípek

Nový Bor - Rozhovor se synem nedávno zesnulého Bořka Šípka o tom, kam chtějí s bratrem nasměrovat novoborské sklářské studio Anežka a značku Šípek obecně.

24.5.2016
SDÍLEJ:

Dalibor Šípek se za svého otce schovává jen obrazně. Společně s bratrem Milanem chtějí podnik dotáhnout ještě dál a zároveň se ještě více přiblížit Novoborsku.Foto: Deník/Jiří Jelínek

Novoborskou sklárnu Anežka a navazující impérium, které zůstalo po nedávné smrti věhlasného architekta, designéra a skláře Bořka Šípka, dnes řídí společně dva z jeho synů, Dalibor a Milan.

Dalibor studoval fotografii a od malička se ve sklárně pohyboval. Sklo pro něj byla láska na první pohled. Milan šel ještě více v otcových šlépějích a bydlí v Šanghaji, kde má architektonickou firmu, která má zakázky po celém světě a specializuje se na celkový design budov a interiérů.

Bratři chtějí pokračovat v otcových šlépějích a co nejvíc firmu svázat s Novoborskem.

Byl pro vás otec na huti spíš táta nebo šéf?

Spíš kamarád. Já kromě skla dělal i další věci, třeba produkty fotil. Protože jsem dobře jazykově vybavený, často mě táta vyslal na reprezentační akce. On sám si na to moc nepotrpěl. Byl to velký bohém, ale celý život se mě snažil na tuto profesi důkladně připravit.

Jak se vám teď daří?

Zatím to jde více méně ve stejných kolejích, ale po vyřízení dědictví chystáme nějaké změny. Chceme zachovat otcův odkaz a možná trochu i modernizovat. Oba s bratrem také děláme design, tak bychom chtěli přidat i něco ze své produkce.

Otcovy designy tedy budete vyrábět i nadále?

Ano, dokud o ně bude zájem, budeme je vyrábět. Zájem je velký. Ostatně jsou to krásná díla a nechceme, aby umřela společně s tátou.

Co chlapi z huti, zůstali vám věrní?

Ano, ten tým, co tu máme, spolupracoval s tátou přes třicet let. Žádný jiný sklář by to nedokázal udělat tak jako ti naši. Už to mají v ruce. Sklo Šípek je hodně specifické.

Kde se dá vaše sklo koupit?

Objednávají si to do nás galerie po celém světě. Kromě Prahy a Bratislavy prodávají naše sklo v Moskvě, Shanghai, New Yorku, Washingtonu nebo také v Tokiu. Máme i vlastní frenčízové galerie Šípek design.

Je těžké kočírovat takový povoz?

V tuhle chvíli je výrobní část sklárny zde v Boru a zbytek sídlí v Praze. Jedním z našich největších plánů je po kompletním vyřízení dědictví celou firmu právně i fyzicky přemístit z Prahy sem do Nového Boru. Chceme investovat do tohoto kraje. Jsme hrdí, že sídlíme v hlavním městě skla. Chceme také navázat co nejužší spolupráci s místními řemeslníky a institucemi.

Plánuje návrat do vlasti i bratr?

Bratr zatím zůstane v Číně, je výhoda mít někoho na takhle rozvíjejícím se trhu. V Číně je sice komunismus, ale v poslední době se hodně otevřela. Je tam obrovská poptávka po západních věcech, mezi něž patří i umění.

Nebojíte se, že vám vaše výrobky okopírují?

Toho se nemusíme bát, oni sklo dělat neumějí. Nemají na to potřebnou trpělivost a sklo potřebuje svůj režim.

Spolupracujete se sklářskými školami?

Spolupracujeme s novoborskou sklářskou školou. Bereme žáky k nám na praxi a když jsou nějaké výstavy pomůže nám škola zase tím, že vezmou přenosnou pec a společně naživo ukazujeme lidem výrobu skla. S paní ředitelkou Jindrovou je prostě výborná spolupráce. Chceme do budoucna alespoň jednou měsíčně udělat den pro studenty, aby si mohli zkusit vlastní designy pod dohledem našich zkušených sklářů.

Co váš nejmladší bratr? Zajímá se také o sklo a design?

Arturovi je teď teprve třináct, Leona (jeho matka, zpěvačka Leona Machálková, pozn. red.) tvrdí, že zájem má. Věnuje se také hodně karetním kouzlům a magii, to mu hodně jde. Každopádně pokud bude mít zájem se více věnovat sklu, má u nás dveře otevřené.

Autor: Jiří Jelínek

24.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení