O pronájem části pobřeží Máchova jezera ve Starých Splavech, se kterým jsou spojené milionové investice, mají zájem dva investoři. Radnici v Doksech se přihlásil stavební podnikatel Čestmír Doležal z Nového Boru a podle očekávání také pražská společnost Rezidence nad Jezerem, patřící developerovi Michalu Bouškovi, jehož nabídka stála na počátku příběhu o zkrášlení pobřeží Máchova jezera.
Radní v Doksech už schválili, aby město začalo se zájemci jednat v pořadí, které určila výše nabízeného nájmu. Jako prvního proto město oslovilo novoborského podnikatele Doležala.
„Jsem jedním z uchazečů. Ale do té doby, než se sejdu s paní starostkou, se k tomu nechci vyjadřovat," omluvil se včera Čestmír Doležal, když ho Deník kontaktoval. Pokud by novoborský podnikatel vzal svou nabídku zpět, začalo by město Doksy jednat s developerem Michalem Bouškou, jenž už vloni na podzim představil své plány veřejně obyvatelům Doks a jeho návrh má ve městě velkou podporu.
Na výsledek šetření zatím nepočkají
Zdánlivě jednoduché jednání o smlouvě s investorem se ale v Doksech může hodně zkomplikovat. Na podnět podnikatele Jiřího Marka, jemuž patří kiosek stojící v dotčené části pobřeží, se totiž případem zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže i odbor dozoru a kontroly veřejné správy ministerstva vnitra.
Starostka Doks Eva Burešová na posledním zasedání zastupitelů potvrdila, že obě instituce si už vyžádaly stanovisko města a budou se záměrem pronájmu pobřeží ve Starých Splavech zabývat.
Navzdory tomu vedení města odmítlo návrh opozičního zastupitele a exstarosty Doks Zdeňka Krenického, aby se jednání o pronájmu dočasně zastavila do doby, než budou známá stanoviska či rozhodnutí ministerstva a antimonopolního úřadu.„Je to zbytečné. Nájemní smlouvu s případným investorem tak jako tak neuzavřeme dříve, než budou známá stanoviska těchto úřadů," vysvětlila starostka Eva Burešová.
„Zatím ale můžeme ušetřit čas a jednat o podobě nájemní smlouvy, protože proces její přípravy může být hodně dlouhý. A konečná podoba nájemní smlouvy bude stejně předložena zastupitelům města k projednání."
Do příběhu o pronájem pobřeží Máchova jezera navíc vstoupil ještě další hráč, a tím je pražská společnost PPP Construction CZ. Tři „péčka" v názvu firmy jsou důležitým vodítkem, které může pomoct odhalit, proč se společnost o projekt pronájmu pobřeží zajímá. PPP je totiž obecně užívanou zkratkou pro partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public Private Partnership).
Největším problémem při přípravě pronájmu pobřeží Máchova jezera přitom pro dokskou radnici bylo, jak legálně sladit právě veřejné a soukromé zájmy.
Právní rozbor
Společnost PPP Construction CZ poslala do Doks svůj právní rozbor. Co je jeho obsahem, se zatím neví. Radnice v Doksech ho postoupila k posouzení právní kanceláři. S ohledem na další okolnosti se dá ale předpokládat, že firma naléhá, aby se pronájem pobřeží řešil podle takzvaného koncesního zákona a koncesní smlouvou.
Deník se pokusil pražskou společnost kontaktovat, zatím bez výsledku. O projektech, které propojují veřejný a soukromý sektor, se v Česku zatím spíše jen mluví a příliš se nerozvíjejí. Mezi největší dosud známý patřila soutěž na dostavbu Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích. V soutěži se angažovala i PPP Construction CZ.