Ve spolupráci s řadou partnerů uspořádal akci Spolek železniční nostalgie. Mnozí přivítali možnost povozit se motoráčkem z roku 1948 přezdívaným železničáři Hurvínek. Červený stroj M 131.1130 odjížděl v sobotu z hlavního nádraží v České Lípě v 10:34, 12:34 a 14:34 hodin směrem na Střelnici, a poté zamířil na tzv. triangl mezi Českou Lípou, Srním, Výhybnou Žizníkov a Českou Lípou. Podobně tomu bude v neděli. 

Během dvoudenní akce mají lidé také možnost na českolipském hlavním nádraží nastoupit do motorové jednotky 642 Desiro, zapůjčené společností Die Länderbahn / Trilex, a svézt se s ní do zdejšího depa. „V něm si zájemci prohlédnou výstavu historických vozidel ze sbírek Českých drah nebo se budou moci svézt na ruční drezíně,“ uvedl mluvčí Českých drah Emanuel Vittek.

V prostoru depa a točny bylo více atrakcí, které si viditelně užívaly zejména rodiny s dětmi. Přišli i vysloužilí železničáři. Příchozí si u točny mohli prostřednictvím nákupu ve stánku Locomotif zakoupit oblečení se železniční tematikou a podpořit tak renovaci historických lokomotiv.

Novoborské turistické informační centrum zahajovalo v pátek 19. května 2023 letní sezónu - nabídlo i starodávný kolotoč či turistické trasy z roku 1878.
VIDEO: Infocentrum v Novém Boru zahájilo sezónu. Bavily se hlavně děti