Na dotazy se sexuální tématikou odpovídal ve čtvrtek dopoledne v České Lípě zvědavým školákům gynekolog Petr Kovář. Do českolipského Kulturního domu Crystal totiž zavítal v rámci cyklu odborných seminářů sexuální výchovy s názvem Láska ano, děti ještě ne. Žáci z několika českolipských základních škol, ale také školáci z Dubé, Mimoně nebo Cvikova se na přednášce dozvěděli především o nejrůznějších antikoncepčních prostředcích.

Samostatný předmět nemají

Doktor Kovář se ale také zabýval modelovými situacemi, například co mají mladí dělat, pokud měli nechráněný pohlavní styk. Na závěr teenagerům Petr Kovář popřál, aby si užívali mládí a do předčasných sexuálních zážitků se příliš nehrnuli.

„U nás na škole se sexuální výchova vyučuje v podstatě ve dvou předmětech. V rámci přírodopisu se žáci osmých a devátých ročníků učí o pohlavní soustavě muže a ženy. V občanské výchově se pak v rámci hodiny baví o rodině, vztazích, lásce a přátelství. Samostatný předmět sexuální výchova nemáme,“ popsala systém vyučování ve speciálních třídách při ZŠ a MŠ Mírové v Mimoni zástupkyně ředitelky Jitka Ledvinová.

Samotná přednáška začala pohledem na pohybující se plod ve 12. měsíci těhotenství. Poté, co se na krásné miminko všichni dostatečně vynadívali, sdělil přítomným Petr Kovář, že v tomto týdnu ještě lékaři musí na žádost ženy provést přerušení těhotenství.

„Dívky do šestnácti let musí mít svolení rodičů. Mladé ženy mezi šestnácti a osmnácti mohou na interrupci jít bez souhlasu rodičů, ale nemocnice je poté musí o zákroku informovat. Takže nemají vyhráno a jejich kluk stále ještě může dostat od dívčina otce přes ústa,“ informoval přítomné gynekolog Petr Kovář.

Pesar se k nám už nedováží

Nejrůznějším druhům antikoncepce, ať ženské nebo mužské, se poté přednášející věnoval po nejdelší dobu semináře. Vysvětlil školákům, jaké spolehlivé metody ochrání před otěhotněním, kolik stojí antikoncepční prostředky nebo kde je mohou sehnat. Posluchači se dozvěděli třeba to, že takzvaná pilulka záchrany účinkuje ještě třetí den po nechráněném sexu nebo že pesar se k nám do republiky už dvacet let nedováží.

Největší smích však u školáků v sále vyvolaly nastíněné modelové situace. Při nich totiž promítal doktor Kovář na plátně známé osobnosti.

Tak se tam octl například moderátor Leoš Mareš v červeném kožichu nebo herec Johny Depp v kostýmu kapitána Jacka Sparrowa. Ti představovali sexuální idoly, kterým by mladé dívky neodolaly a měly s nimi nechráněný sex.

„Kolikrát v životě jste měl pohlavní styk,“ přečetl na závěr jeden z dotazů školáků Petr Kovář. Ten se pak elegantně vyhnul odpovědi.

„Doporučil bych pisateli, aby se více než o moje soukromí zajímal o češtinu. V dotazu má totiž hrubku,“ upozornil gynekolog Kovář.