Znovu překontrolovat veškeré smlouvy a další dokumenty související s rekonstrukcí bytového domu v Hradčanech nad Ploučnicí dostal za úkol Václav Bilický, místostarosta Ralska. „Nyní je to ve stadiu návrhu a není zatím vypracována žádná zpráva. Zastupitelé na svém středečním jednání dostanou ústní informaci, jejímž prostřednictvím jim předestřeme zjištěná fakta,“ podotýká Václav Bilický.

Počkat s vyměřením sankce pro mimoňskou stavební společnost se usnesli zdejší zastupitelé před dvěma měsíci. Ti zvolili možnost oslovit nezávislého soudního znalce z oboru stavebnictví, aby překontroloval, zda C.Bau odvedla kvalitní práci na rekonstrukci bytových domů v Hradčanech nad Ploučnicí a Kuřívodech.

Upozornil na chyby

Na nedodělky ve stavbě upozorňoval i jeden ze zastupitelů Ota Váradi. „U posledních dvou vchodů není udělaná pod střechou izolace. Abych byl přesnější, izolace tam je, ale stará a rozpadlá. Naopak u vchodů jedna a dva je, ale ne v odpovídající šíři. Střecha není vůbec ošetřená, jsou tam plísně, stejně jako u podhledů. Ve sklepech není hydroizolace, opadává omítka a když prší, voda teče přímo pod dům,“ popsal před časem Ota Váradi výsledky svého soukromého šetření.

Ze závěrečné zprávy znalce také mělo vyplynout, jestli bylo kolem hradčanské bytovky účetně vše v pořádku. Námitkou některých odpůrců takového rozhodnutí je, že se stavební odborník nebude zabývat podezřením na dvojitou fakturaci a vyúčtováním prací, které ve výsledku ani nebyly provedeny.

Na tyto praktiky upozornila stavební firma Stavoinvesting, která měla původně pro město na základě uzavřené mandátní smlouvy zaštiťovat probíhající rekonstrukce v Kuřívodech a Hradčanech.

Požaduje potrestání

„Osobně jsem pro podání penalizační faktury. Předpokládám, že nyní zastupitelé pouze vyslechnou skutečnosti, proč bychom tak měli učinit, a na prosincovém zasedání by mohl padnout jejich verdikt. Jaký ale bude, záleží jen na nich,“ konstatuje Václav Bilický.

S panelovým domem v Hradčanech nad Ploučnicí je nyní pro Ralsko spojen ještě jeden problém. V souvislosti s přijatou státní dotací na jeho rekonstrukci Ralští porušili rozpočtová pravidla. Ministerstvo pro místní rozvoj tak nyní požaduje po městu navrátit šest milionů korun. Místní radnice nyní dává dohromady dokumentaci, aby mohla požádat o odpuštění vyměřené vratky.