Česká Lípa – Pět milionů ušetřila českolipská radnice ve dvou zakázkách. Jaká je příčina snížení ceny a budou ušetřené peníze použité na to, co lidem žijícím v České Lípě chybí nejvíce? „Chybí nám venkovní koupaliště,“ shodli se před nedávnem studenti českolipského gymnázia při vyplňování vysvědčení našim radním. „Nemáme v létě kam jezdit k vodě,“ takové hlasy zaznívaly v anketách Deníku od maminek s dětmi.

Čtyři miliony ušetřila radnice při zadání projektové dokumentace na opravu Jiráskova divadla. V rozpočtu měla vyčleněných 5,5 milionu, vítěz výběrového řízení zhotoví dokumentaci za 1,44 milionu korun. „Tuto cenu jsme považovali za konkurenceschopnou,“ řekl Deníku Adam Rujbr, majitel firmy, která bude projekt tvořit.

„Naše firma se zaměřuje na stavby kulturních domů a jde nám o reference,“ dodal. Město v tomto případě vyzvalo pět firem, ale do tendru se jich přihlásilo deset. Právě tato konkurence přinesla velmi citelnou úsporu financí.

Kácení bude levnější

Ve druhém případě radnice hledala společnost, která vykácí 105 stromů v lokalitě U Kola, která bude místem pro stavbu devětačtyřiceti rodinných domků. Úředníci vyzvali k předložení nabídek šest firem, po zveřejnění zakázky na internetu se jich přihlásilo šestnáct. „Počítali jsme, že nás tato zakázka bude stát přes milion, ale cena se velice snížila,“ uvedl místostarosta Jan Stejskal.

Skutečně, vítěz – firma Petr Charvát Praha 8 – provede kácení za 44 tisíc korun. „Nabídkové ceny se pohybovaly od dvou set tisíc do milionu,“ dodal Jan Stejskal. Místostarosta ujistil, že ušetřené prostředky budou použité na projekty nebo další stavby. Právě koupaliště v Dubici je jedním z nich.

„Máme zkolaudovaný vrt, který bude zásobovat koupaliště vodou. Nyní sháníme peníze na projektovou dokumentaci. Požádali jsme o dotaci, pokud bychom ji nezískali, ušetřené peníze použijeme na tento projekt,“ ujistil Jan Stejskal. Venkovní koupaliště by se tak posunulo o krůček blíž k realizaci. Pokud město dotaci získá, postaví se za ně nové parkovací plochy na Severu a Špičáku nebo zrekultivují dětská hřiště.

Zeptali jsme se také, v čem je podle něho příčina tak nízkých cen, které nabízejí dodavatelé. „Myslím, že se tak projevuje krize. Do výběrových řízení nad jeden milion se nám dříve hlásilo deset až patnáct firem, nyní je to dvojnásobek. Navíc to nejsou firmy jen místní, ale z celé České republiky. Výjimkou není zájemce z Ostravy nebo jižní Moravy,“ zhodnotil Jan Stejskal. Do tendrů se firmy hlásí také díky zveřejňování výběrových řízení na internetu.