Obyvatelé Doks nebudou o převzetí valdštejnského zámku do správy města hlasovat v místním referendu. Svůj názor vyjádří v anketě, která se bude konat společně s podzimními komunálními volbami. Na čtvrtečním zasedání to odhlasovali zastupitelé, kteří s rozhodnutím, zda zámek od kraje bezplatně převzít, počkají na výsledek ankety.

S návrhem uspořádat referendum přišel bývalý starosta Doks a zastupitel Zdeněk Krenický (ODS). Potřebnou většinu svých kolegů nepřesvědčil. Dokonce ani přes nabídku, že náklady spojené s vypsáním referenda uhradí. „S pár přáteli ty peníze vybereme a věnujeme je městu jako dar," uvedl s tím, že žádná anketa zákonem vymezené a závazné referendum nenahradí.

Pro vypsání referenda byli čtyři zastupitelé, proti jich bylo pět. Stejný počet se hlasování zdržel. Vypsání ankety podpořilo deset zastupitelů, čtyři byli proti.

„Vzhledem k tomu, že organizace místního referenda současně s organizací komunálních a dvoukolových senátních voleb je velmi náročná personálně i finančně, rozhodli se zastupitelé podpořit anketu, která bude mít svá jasná pravidla obdobná referendu. Tím současně vyjádřili vůli počkat s rozhodnutím o převodu zámku po komunálních volbách," řekla Deníku starostka Doks Eva Burešová (SLK).

Podle ní čtvrteční rozhodnutí dokského zastupitelstva nebude mít žádný vliv na rozhodování krajských zastupitelů, kteří musejí bezplatný převod zámku také posvětit.

„Vše jsem předem diskutovala s panem hejtmanem, většinou radních a některými zastupiteli kraje. Rozumí nelehké situaci před volbami a budou dál pokračovat v plánovaných jednáních a pak čekat na naše rozhodnutí," vysvětlila Burešová s tím, že krajské zastupitelstvo bude o převodu rozhodovat na svém srpnovém jednání, nikoliv už koncem června, jak bylo avizováno.

Pláž nestačí

Na čtvrteční zasedání zastupitelstva v Doksech přišly desítky lidí. Hned na začátku bloku věnovanému veřejnosti vystoupila jedna z obyvatelek s tím, aby byl bod o vyhlášení referenda vyřazen z jednání.

„Je to jen mrhání času a veřejných prostředků," znělo zaplněným sálem. Vzápětí se ale ozval i hlas protistrany. Další z obyvatel zas poukázal na fakt, že jen zlomek z místních referend bylo v poslední době kvůli nízké účasti voličů úspěšných. „Nestačí už jenom pláž a památník K. H. Máchy. Naši hosté se ptají, zda mohou zámek navštívit," nechala se slyšet manažerka jednoho z kempů ve městě.

Na zasedání zastupitelů přišli i odpůrci převzetí zámku do správy města, byli však v menšině. Nebo nebyli tolik slyšet. „Referendum není žádný alibismus, ale jediný způsob, jak zjistit vůli obyvatel," vystoupil jeden z nich a vysloužil si potlesk.

Současným majitelem zámku je Liberecký kraj, který ale zchátralou památku z 16. století nepotřebuje. Prodej soukromému investorovi z Ruska za 45 milionů korun nevyšel a jediným zájemcem je nyní město. Doksy mají zámek od minulého roku od kraje pronajatý a v červnu měli zastupitelé rozhodovat o jeho převzetí. Zastupitel Zdeněk Krenický (ODS) ale poukázal na to, že získání zámku neměla žádná strana v zastupitelstvu ve svém programu, navrhl proto konání referenda.

Opravy už začaly

Současné vedení radnice chce do zámku vrátit život a udělat z něj centrum kultury a cestovního ruchu. Mohlo by tam být informační centrum, prohlídkový okruh pro turisty, multifunkční sál na koncerty, besedy a výstavy i knihovna. Město už na zámku provedlo první opravy a od června je také veřejnosti přístupný zámecký park. „To je poprvé v historii," upozornila starostka. Doksy mají letos v rozpočtu na zámek připraveno milion korun, na revitalizaci zeleně v parku navíc získalo dotaci 1,66 milionu korun.

Historie trojkřídlého zámku je spjata zejména s rodem Valdštejnů, kteří byli jeho držiteli od 17. století do roku 1945. Majitelem byl i proslulý vojevůdce Albrecht. Po konfiskaci po druhé světové válce zámek využívala armáda a od roku 1963 tam bylo zemědělské učiliště. V důsledku slučování středních škol v kraji ale poslední studenti zámecké prostory opustili před dvěma lety. Podle odhadu si celková oprava zámku vyžádá 130 milionů korun, peníze chce město získat z evropských či norských fondů.