VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce lákají nové obyvatele k výstavbě rodinných domů

Českolipsko - Některé obce nabízejí stavební parcely skoro zadarmo. Chtějí si tak přilepšit ve svých pokladnách.

19.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Bydlet na venkově, ale zároveň v blízkosti většího města, je v posledních letech velký trend. Některé obce nemají dostatek volných parcel, ačkoliv se na ně lidé stále obracejí. Jinde lákají nové obyvatele na několik výhod.

„V roce 1994 jsme měli sedmdesát obyvatel, teď je to asi trojnásobek. Nyní mám další dvě žádosti o stavební parcely, i proto připravujeme další lokalitu, která bude určena k zastavění," uvádí Martin Píša, starosta obce Tachov.

Lidé se do Tachova, který je pouhé tři kilometry od města Doksy a něco kolem dvaceti kilometrů od okresního města, stěhují také díky nabídce od obce. „Nezasíťované pozemky prodáváme za dvě stě korun za metr, zasíťované stojí tři stovky. Pokud je do čtyř let dům zkolaudovaný, tak sto korun ještě vracíme," dodává starosta.

V Ralsku stavebníkům proplácejí rovnou polovinu kupní ceny parcely a to v případě, že do dvou let od prodeje pozemku je hotová alespoň hrubá stavba domu.

Za korunu už ne

Nové stavební parcely by měly brzy vzniknout i v Kunraticích u Cvikova. „V současné době máme v plánu rozsáhlou výstavbu. Máme velkou lokalitu, kde by mělo v několika etapách vyrůst 23 rodinných domů. Nyní to stojí na výběru projektanta inženýrských sítí," říká Michal Iwanejko, starosta Kunratic u Cvikova.

V Kunraticích se před několika lety lákali noví obyvatelé na pozemky za jednu korunu. „Tehdy v Kunraticích bylo vystavěno něco kolem dvaceti domů. Prodej pozemku za korunu byl ale spíše marketingový tah, lidé zde mají zájem stavět i nyní," dodává starosta.

Nové rodinné domky rostou v posledních letech také v Holanech. Městys před pěti lety připravil pro výstavbu kolem dvaceti parcel za pohostinstvím a bývalou mateřskou školkou, volných již je jenom pár.

O nové obyvatele bojují ale i města, například Stráž pod Ralskem. „Nedávno jsme připravili k výstavbě celkem dvaadvacet parcel. Většina je prodána, ale některé jsou stále volné. U pozemků kompletně připravujeme infrastrukturu jako osvětlení a cesty," popisuje Zdeněk Hlinčík, starosta Stráže pod Ralskem.

Pravým opakem je například Sosnová u České Lípy, kde parcely, na kterých by se dalo stavět, chybí.

Ani Česká Lípa v současné době nemůže nabídnout zájemcům o individuální výstavbu rodinných domů žádnou připravenou lokalitu, kde by bylo možné získat do osobního vlastnictví stavební pozemek pro výstavbu domku, ač nový územní plán města několik takových lokalit do budoucna vymezuje.

V minulosti byli zájemci o individuální výstavbu uspokojeni zainvestováním dvou lokalit v oblasti Rasovy Hůrky a zatím poslední městem zainvestovanou lokalitou rodinných domků se stala nyní dokončovaná lokalita U Kola. Poptávka po individuálním bydlení je ale stále aktuální a město proto zvažuje, zda pokračovat ve strategii rozšiřování podobných lokalit.

Především starostové malých obcí bojují o nové obyvatele také proto, že díky nim dostanou více peněz do obecní pokladny. Každý nový obyvatel přinese do obecního rozpočtu další peníze z rozpočtového určení daní.

Autor: Kateřina Charvátová

19.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení