Zkrácení finančních prostředků se dotkne i tří krajských center, které pracují s drogově závislými. Jedním z nich je i českolipské K – centrum, které provozuje občanské sdružení Pasant.

„V kraji působí tři nízkoprahová zařízení, která se zabývají protidrogovou problematikou. Ta by na svoji činnost měla v příštím roce dostat osm milionů korun. Dvěma miliony přispěje vláda a zbytek by měl dofinancovat kraj. Ten však řekl, že prostředky mít nebude,“ upozornila Eva Stehlíková, ředitelka Sociálních služeb Česká Lípa a zároveň zástupce místní samosprávy v takzvané G9 na Libereckém kraji.

Právě od G9, poradního orgánu krajského radního pro sociální věci Pavla Petráčka, vzešel návrh, jak danou situaci řešit. „Východiskem by mohlo být, že všechny obce v kraji budou přispívat podle počtu svých obyvatel minimální částkou. Tím bychom přispěli polovinou potřebné částky na provoz a druhou by doplatil kraj,“ vysvětluje Eva Stehlíková.

Chtějí vyburcovat kraj

Ta zároveň dodává, že klíč byl vypracován tak, aby nebyl likvidační pro rozpočty jednotlivých obcí. Platby jsou odstupňované ve třech programech. Na terénní služby by obce třetí kategorie doplácely pěti korunami na hlavu, obce druhé kategorie třemi korunami a jedničkové dvěma korunami. Ten samý princip by platil u financování ambulantní péče a u pobytové služby je poplatek snížený pro trojkové obce na korunu padesát za obyvatele.

To by například u České Lípy znamenalo finanční pomoc ve výši půl milionu korun ročně pro centra zabývající se protidrogovou problematikou.
„Chceme tak vyburcovat Liberecký kraj, jehož nové vedení se rozhodlo, že nebude řešit drogovou politiku v ulicích, ale ve věznicích,“ komentovala českolipská starostka Hana Moudrá.

Podle starosty Stružnice Jana Mečíře jsou navrhované příspěvky rozumné a nepokládá je za likvidační. „Jinak mi to, bohužel, připomíná dodržování vojenské zásady, že když kraj nemá peníze, tak se jde na malé obce. Ty již dnes nesou náklady na vybírání mýta či nové přechody místo vlastníka. Obávám se, aby v budoucnu nešel rozpočet pouze na povinné výdaje a na chod obce peníze nebudou,“ míní Jan Mečíř.

„Pokud se podaří návrh uvést do praxe a bude úspěšný, můžeme pomocí podobného systému řešit situaci i u ostatních pobytových služeb,“ dodává Eva Stehlíková.

Starostka České Lípy Hana Moudrá: Musíme apelovat na stát a kraj

V důsledku krize snižuje Liberecký kraj své výdaje. Důsledky pocítí i občanská sdružení provozující protidrogová centra. Co na postoj kraje říkáte?
„Sociální služby jsou velmi důležité a centra zabývající se protidrogovou problematikou mají v našem regionu nezastupitelnou roli. Musíme však počítat i s tou horší možností, že peníze na jejich provoz nebudou ani v budoucnu, a proto je nutné se situací zabývat a řešit ji. Je třeba apelovat, že co má zajišťovat stát a kraj, nechť tak činí. “
Co říkáte na návrh, že by obce měly přispívat na činnost protidrogových středisek?
„Ačkoli vím, že současná ekonomická situace městům a obcím příliš nenahrává, domnívám se, že by centra pomáhající drogově závislým zaniknout neměla. V České Lípě jsme proto připraveni podílet se na financování těchto center společně s krajem. Zatím ale stále o konečném financování není rozhodnuto a jde o první variantu řešení. Prozatím pouze mapujeme, které obce by se do systému vůbec zapojily.“

Nesmí nás hodit přes palubu, říká Eva Stehlíková, ředitelka Sociálních služeb Česká Lípa

Kolem krajského radního pro sociální věci Pavla Petráčka působí poradní grémium G9, složené ze zástupců samospráv z celého kraje. Jak nahlíží G9 na vzniklou situaci? „Celá samospráva se semkla, protože kraj nemůže hodit sociální služby přes palubu. Hledali jsme řešení, jak z toho ven. Myslím, že spolufinancování je přijatelné pro všechny.“
To ale není jediné řešení. „Od listopadu by na Českolipsku měli působit dva koordinátoři jako spojnice mezi krajem a obcemi, s nimiž budou mapovat jejich potřeby v rámci sociálních služeb.“