Máchův kraj, Lužické hory a nové Regionální turistické informační centrum České Lípy. To jsou tři nejzásadnější subjekty, které se od nynějška budou na Českolipsku zabývat turistickým ruchem a s tím souvisejícím čerpáním nejrůznějších pobídek od krajů i státu na propagaci a budování služeb v oblasti.

Cílem naučné stezky je vrch Sokolík.
Lužické hory mají další tahák. Stezka zavede turisty mezi lilie

Snahy Lužických hor spojit všechny největší hráče v oblasti například kvůli možnosti společně se certifikovat a dostát tak novým podmínkám poskytovatelů dotací nevyšly. Českolipští zastupitelé to odmítli. „Město nyní buduje vlastní Regionální turistické informační centrum, které má ambice podporovat cestovní ruch na celém Českolipsku,“ odůvodnila odmítnutí nabídky starostka České Lípy Romana Žatecká. Možnou spolupráci v budoucnu však nevyloučila.

Chvíli to vypadalo, že se spojí alespoň obě zbývající oblasti, ale nakonec už jedou všichni sólo. „Přišel pan Sviták (předseda destinace Lužické hory – pozn. red.) a řekl, že si to chtějí dělat sami. Že starostové z Novoborska nechtějí vstupovat do něčeho výš, ale jen do Lužických hor,“ uvedl člen správní rady spolku Máchův kraj – destinační management Petr Hozák.

Leoš Mareš.
Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Společnou snahou všech tří spolků mají být marketingové a projektové aktivity, které povedou k prezentaci a rozvoji turistické oblasti „Jedním z hlavních vodítek je koncepce agentury Czech Tourism, která přišla letos v únoru s takzvanou kategorizací a certifikací turistických destinací. Máchův kraj má za cíl stát se certifikovanou oblastní destinací, která za podmínky splnění mnoha kritérií dostane na úroveň úspěšných značek jako Český ráj nebo Krkonoše,“ přiblížil Hozák.

Stát se značkou, za kterou budou vyrážet turisté nejrůznějších zájmů, chtějí dosáhnout i Lužické hory. „Na kraji jsme domluvení, že nás uzná jako samostatnou oblastní destinaci. Lužické hory pak budou na úrovni Krkonoš, Jizerek nebo Českého ráje,“ podotkl předseda Lužických hor Jan Sviták s tím, že zastupitelstva obcí v oblasti postupně schvalují vstup do spolku a na podzim je naplánovaná první valná hromada.

Uzavírka komunikací na Svárově.
Opravy křižovatek uzavřou silnice na Svárově

A vstoupit k nim prý nakonec uvažuje i Česká Lípa. „Podle příslibu paní starostky by na jednání zastupitelstva České Lípy měl být návrh na přistoupení k Lužickým horám,“ dodal Sviták.

Nakonec se tak může stát, že „ostrouhá“ jen kraj v okolí velkého rybníku pod Bezdězem. Těžkou hlavu si tam z toho nedělají. „Máme v plánu přibrat i Kokořínsko, čímž se naše působnost dostane na plochu dvou krajů,“ řekl Petr Hozák z Máchova kraje. Znamená to i větší možnosti čerpání peněz. „Přesně tak, na této úrovni to jsou dva zdroje,“ dodal.

Městská knihovna Česká Lípa.
Česká Lípa vybere novou knihovnu v soutěži