Potřebujeme pomoct. Jsme pod tlakem energetické lobby. Její plány přitom nedávají smysl. S tímto vzkazem se teď obrátily obce z Českolipska až do nejvyšších politických míst. Osobní dopis napsaly přímo premiérovi české vlády v demisi Jiřímu Rusnokovi.

V dopisu, který připravila starostka obce Svor Kateřina Jonáková a starosta Okrouhlé a šéf svazku obcí Novoborsko Jiří Vosecký, se vyhrazují proti plánům energetického giganta ČEZ, který chce přes Lužické hory postavit záložní vedení vysokého napětí do Šluknovského výběžku. Koridor stožárů by měl zamířit z Varnsdorfu až k Novému Boru, anebo v kratší variantě pouze do Svoru.

„Premiér řekl, že se musí s okolnostmi plánu seznámit. Podali jsme mu základní informace o celé problematice," říká Antonín Lízner, zástupce Libereckého kraje ve Svazu měst a obcí. Právě na jednání svazu s premiérem došlo k předání dopisu.

„V dopisu jsme hlavně upozornili na to, že ČEZ by se měl zaměřit především na rekonstrukci stávajícího vedení vysokého napětí do Šluknovského výběžku, a nikoli na výstavbu nového," říká za Novoborsko Jiří Vosecký. „ČEZ si neustále stěžuje na to, že nynější vedení napětí do výběžku je velmi problematické a že v krizových momentech selhává. Proč ho tedy neopraví? Proč místo toho prosazují úplně novou stavbu? Zřejmě je za tím něco úplně jiného."

Obce: Neustoupíme

Vosecký také řekl, že tlaku ČEZu budou obce z Novoborska dál odolávat. „Důležité je neustoupit v ničem a zůstat uvážlivý. ČEZ může přijít se zdánlivě přijatelnou variantou, kterou bude po vydání stavebního povolení upravovat tak, jak by se před vydáním povolení nikdy neschválila. Tomu se chceme vyhnout," dodal Vosecký.

V Okrouhlé se dnes sejde pracovní skupina, ve které jsou zástupci obcí Libereckého kraje, občanských iniciativ z Lužických hor i odborníci. Jako hosté se jednání zúčastní také hejtman Libereckého kraje Martin Půta, exposlanec a starosta Semil Jan Farský či vedoucí Správy CHKO Lužické hory Tomáš Besta.

Obce z Novoborska chtějí na setkání představit svoji variantu možného řešení. ČEZ už ale dříve vzkázal, že „nejpřijatelnější variantou z ekonomického, technicky řešitelného a proveditelného a zároveň i následného provozního hlediska je výstavba dvojitého nadzemního vedení z Varnsdorfu do Nového Boru o délce 32,5 km".

O situaci na Novoborsku by se mělo dál jednat také na Svazu měst a obcí. „Podobné problémy jsou na více místech a určitě se jimi společně budeme dále zabývat," dodal Antonín Lízner.