Ředitel Rostislav Lád, který o tom rozhodl, sice neví o žádném studentu či učiteli s prokázaným onemocněním covid–19, ale krok vidí jako prevenci před rizikem uzavření celé školy v případě pozitivně testovaných osob.

„Je povinné nošení osobních ochranných prostředků dýchacích cest ve vnitřních prostorách školy s výjimkou vyučujících v průběhu výuky, kteří budou ve vzdálenosti od nejbližší osoby dva metry, a při konzumaci jídla a pití,“ informoval ředitel Lád.

„Přistupujeme k tomu z preventivních důvodů, aby se třeba kvůli jedinému nemocnému nemusela zavřít celá škola,“ prohlásil ředitel školy s tím, že metodický návod pro nařizování karantény ve školách, navržený a schválený epidemiologickou skupinou ministerstva zdravotnictví, je zcela jednoznačný. Školy, kde si lidé budou chránit dýchací cesty, nebudou muset v případě nákazy u jednotlivých žáků zavírat celé třídy. Do karantény půjde pouze nakažený žák.

Jak včera konstatovala mluvčí Krajské hygienické stanice Zuzana Balašová, v rámci škol v okrese Česká Lípa hygienici výskyt onemocnění covid–19 neřeší. Pro Deník navíc uvedla, že vzhledem k epidemiologické situaci aktuálně školám v okrese Česká Lípa nedoporučovali používání roušek ve vnitřních prostorách.

Studenty obchodní akademie nařízení vesměs rozladilo. „Já sama i většina spolužáků tím pochopitelně nejsme nadšeni,“ řekla jedna ze studentek. „Rouška není příjemná a někdy nejde moc rozumět, ale aspoň můžeme vyjít na školní dvůr, když bychom chtěli trochu čerstvého vzduchu,“ popsala dívka dojmy z výuky v roušce.

Vládní zmocněnec Roman Prymula prosazoval v médiích jednotný postup, kdo do karantény půjde. „Takovou optikou, že se někde dala do karantény celá oddělení nemocnic a třídy, bychom za chvíli zavřeli všechno, protože nárůsty počtu případů covidu-19 tu budou nepochybně,“ řekl Prymula. Je názoru, že opatření se ve školách přijmou plošně v regionech, kde se zhorší epidemiologická situace.

Ilustrační foto.
Nový školní rok v Libereckém kraji bude covidový

Další střední školy v okrese obchodku nenásledují. Jak potvrdila ředitelka českolipského gymnázia Helena Paszeková, nařízení o povinném nošení roušek či respirátorů na chodbách a ve třídách gymnázia nevydala. Ani 350 studentů Střední průmyslové školy nemusí mít zakrytý obličej. „Zatím k tomuto kroku nepřistupuji,“ uvedl ředitel školy Petr Veselý.

„V tuto chvíli čekám, jak se vyvine epidemiologická situace v České Lípě,“ sdělila ředitelka Střední zdravotnické školy a Střední odborné školy Hana Kubátová Ortová. O metodickém návodu pro nařizování karantény ve školách ví. „Na malé škole mají asi roušky smysl, u nás se s nimi například na dílnách pracovat nedá,“ poznamenala.

Podle dokumentu epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví v případě, že dojde k potvrzenému výskytu onemocnění covid-19 nebo nařízení karantény ve škole a školském zařízení u více než 30 procent pedagogických pracovníků a dětí/žáků/studentů, kterému předchází narůstající trend nemocnosti, je riziko přítomnosti možných zdrojů nákazy a dalších přenosů nákazy tak veliké, že je doporučeno nařídit uzavření či omezení provozu školy nebo školského zařízení. Je tedy možné a důvodné omezovat provoz školy i částečně, na konkrétní budovy, pokud škola či školské zařízení působí ve více budovách.