„Naše škola prošla rekonstrukcí a do výzdoby jsme chtěli zapojit samotné studenty. Projekt Výtvarné těšení jsme připravovali pro žáky 1. až 3. ročníku a také pro zdravotně postižené Libereckého kraje,“ uvedl ředitel školy Rostislav Lád. „Vzniklá díla pomohou školu vyzdobit, neboť pro rozvoj mladých lidí má význam celkové ovzduší školy“.
Celodenní akce se uskutečnila zásluhou grantu od Libereckého kraje, který je zřizovatelem školy. Účast byla dobrovolná a více než dvě desítky žáků malovaly většinou po skupinkách. Instruktorka jim nejprve krátce vysvětlila základní charakteristiku daného materiálu a možnost jeho zpracování. Potom jim již ponechala prostor k samostatné tvůrčí činnosti s tím, že byla stále připravena poradit či pomoci.
„Využívali jsme zejména výtvarné techniky Decoupage, krakelování a malování na hedvábí,“ konstatovala učitelka, instruktorka a autorka projektu Monika Hladíková.
Jak zdůraznila, při malování nešlo o jakékoliv hodnocení nadání žáků. Cíl spočíval zejména v odbourání jejich zábran a v ukázce, že z výtvarné práce mohou mít radost a užitek nejen samotní tvůrci, jejich rodiče, přátelé i učitelé. „Tímto projektem jsme se snažili vytvořit na škole příjemnou vnitřní atmosféru. Naším záměrem je, aby zdejší škola připadala žákům jako druhý domov třeba právě tím, že výzdoba bude z jejich rukou,“ řekla Hladíková.
Vyhledávaná českolipská střední škola hledá svoji úlohu ve volném čase žáků přímo nebo prostřednictvím svých zařízení a také ve spolupráci s Centrem pro zdravotně postižené Libereckého kraje, které eviduje jen v okrese Česká Lípa 24 zdravotně postižených dětí. Podle ředitele Rostislava Láda má působení školy ve volném čase studentů již dlouhodobé tradice: „Pomáháme žákům zpřístupňovat poznání různých oblastí skutečnosti, jak ve vyučování, tak v souběžných volnočasových aktivitách. Ty jsou oproti povinnému vyučování obsahově daleko, byť nikoli nahodile, otevřenější, dynamičtější, flexibilnější a způsoby se neustále obměňují a obnovují,“ uvedl Rostislav Lád.