Chceme pro občany České Lípy čistý vzduch, stavbě obchvatu všemožně pomůžeme, zní v těchto dnech z českolipské radnice. Oblastní senátor objíždí všemožná místa s podpůrnou peticí a v úterý se na zakonzervovanou křižovatku u Okrouhlé přijedou podívat zástupci vlády. A nejsou to jediné dobré zprávy, které znějí ku prospěchu uspíšení stavby. Studie vlivu stavby na životní prostředí se nakonec opakovat nemusí a ve státním rozpočtu jsou na záměr připravené peníze. Chybí už jen několik pozemků a samozřejmě plno papírování.

„V současné době probíhá inženýrská činnost pro územní řízení a naší snahou je mít pravomocné územní rozhodnutí v příštím roce,“ uvedl Josef Tomeš, vedoucí úseku výstavby ŘSD Liberec.

Podle současného plánu Ředitelství silnic a dálnic a příslibu vlády by se mohlo s dokončením obchvatu začít za dva roky.
Stav silniční sítě se na Českolipsku zlepšuje. Obchvat Lípy citelně chybí

Podle starostky České Lípy Romany Žatecké se nyní potvrzuje to, o co se celou dobu město snaží. „Udělat vše pro to, aby se v roce 2019 na obchvatu města začalo. Jsem ráda, že ŘSD drží slovo a my, jako město Česká Lípa, opakovaně nabízíme, a jsme připraveni v tomto směru jakkoli pomoci,“ ujistila starostka Romana Žatecká.

ZASLEPENÁ KŘIŽOVATKA

Vloni v červnu přijel do České Lípy tehdejší předseda vlády Bohuslav Sobotka. Jedním z témat jednání byla právě otázka uspíšení obchvatu, jehož stavbu v roce 2011 zastavil tehdejší ministr dopravy Vít Bárta. Zájem vládních činitelů se nyní opakuje. V úterý vyrážejí do Libereckého kraje zástupci současné vlády v demisi a jedním z bodů jejich programu bude zastávka na zakonzervované křižovatce u obce Okrouhlá. Jedná se o místo, kde se v budoucnu obchvat napojí na dvě státní silnice I/9 a I/13.

Podle současného plánu Ředitelství silnic a dálnic a příslibu vlády by se mohlo s dokončením obchvatu začít za dva roky.
Další část obchvatu Lípy se začne stavět nejdříve za tři roky

Zhruba před rokem vyhlásil senátor za Českolipsko Jiří Vosecký petici na podporu dostavby obchvatu. Některým lidem jeho snaha přijde zbytečná.

„My hledáme cestu, jak pomoci s řešením konkrétních problémů, které řešit dokážeme, a dovést tak celý projekt k realizaci. Jiní zase vymýšlejí petice za stavbu obchvatu. To je ale vzhledem k tomu, že obchvat bude, takové až úsměvné vlamování se do otevřených dveří a snaha získat politické body na něčem, co je rozhodnuto, co je zafinancováno a schází učinit několik dílčích, avšak důležitých kroků,“ poznamenal místostarosta České Lípy Juraj Raninec.

„Už tady v Okrouhlé přivítám třetího premiéra (na obchvat se byl v minulosti podívat i Mirek Topolánek; pozn. red), tak snad do třetice všeho dobrého,“ uvedl Jiří Vosecký s tím, že jeho petice má především pomoci dostat stavbu obchvatu mezi vládní priority, kde doposud není. Potřebuje deset tisíc podpisů, zatím jich má kolem 1500. Podobně se prý podařilo prosadit například dostavbu dálnice z Prahy do Karlových Varů.

Obchvat. Ilustrační foto.
K obchvatu v Zákupech zbývá poslední krok. Výstavbu zaplatí Liberecký kraj

Zhruba před týdnem podal návrh na zařazení hlasování o oficiálním připojení České Lípy k petici na program českolipského zastupitelstva opoziční zastupitel Zdeněk Ježák. „Jsem rád, že si i mladí politici uvědomili, co je důležité,“ dodal k jeho snaze Jiří Vosecký.